Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

ucenici robotika119.04.2018  Се е подготвено за заминувањето на тимот ученици кои ќе ја претставуваат општина Кочани и Република Макеоднија на меѓународниот натпревар по роботика во САД. Најголемиот дел од парите што им беа неопходни за патувањето се обезбедени, со што авионскиот лет до Детроит и престојот таму треба да помине без проблеми.

Покрај Ротари клубот Кочани - Виница кој беше еден од главните донатори во обезбедувањето почетни услоиви за да проррабтои кабинетот по роботика, за учеството на натпреварот во Америка свој придонес дадоа и други субјекти.

Неколку дена пред заминувањето во Детроит учениците се возбудени и во исчекување што ќе им донесе новиот предизвик, но не заборавија да упатат благодарност до сите кои помногнаа нивната желба да стане реалност.

Повеќе...

romsko maalo kasarna19.04.2018  Општина Кочани во соработка со ромските здруженија изработи плански документ во кој на хартија ги стави најважните прашања и проблеми што треба да се решаваат во наредниот период, а со што ќе се подобри инклузивноста и социјалната состојба на ромската етничка заедница кај нас.

Изготвувањето на Локалниот акциски план и неговото донесување е од голема важност, затоа што е претставува почетна тоќка од која ќе може да се преземаат конкретни чекори за решавање на сите отворени прашања.

Планот има три програми, односно во него се вклучени домувањето, урбанистичкот планирање и комуналната инфраструктура особено онаа што конкретно се однесува на оваа заедница во општината.

Повеќе...

ulica pred asfalt19.04.2018  Дел од проектот за изградба и асфалтирање на улиците во Кочани се и три крака од “Карпошово востание“ во населбата Усова чешма.

Се работи за инвестиција што Општина Кочани ја реалзира со средствата во висина од 4.300.000 денари што се заштеда од реализација на потпроектот „Изградба на 10 улици во општина Кочани“, а уште 1.166.000 денари се општинско кофинансирање и се обезбедија од Буџетот на Локалната самоуправа на Кочани за 2018 година. Градежните работи се веќе започнати, односно коловозот се тампонира и во моментот се поставуваат бетонските рабници.

Со тоа ќе се обебзедат потребните услови во планираниот рок да се извршпи иасфалтирање на оваа сообраќајница.

Повеќе...

sou goso vikentiev19.04.2018  СОУ „Гошо Викентиев“ го одбележа патрониот празник. Пред присутните професори и другите вработени во училиштето, членови на семејството на Викентиев, претставници од локалната самоуправа и градоначалникот Илијев, со свечена програма беше одбележан значајниот ден. Присутните ги поздрави в.д директорот на училиштето Гоце Савев кој што истакна одредени податоци за училиштето.

По изведбата на химната на Македонија од страна на учениците и оркестарот под менторство на професор Тодор Филипов се читаше краток текст за животниот пат и делото на Гошо Викентиев.

Пред почетокот на свеченоста претставници од Локалната самоуправа на Кочани, Општинскиот одбор на Сојузот на борците од народноослободителната војна и граѓани продолжувачи на традициите од НОВ, а меѓу нив беа и внуците од сестра на Викентиев како и други членови од потесното негово семејство, положија свежо цвеќе пред бистата на патронот и се потсетија на неговиот борбен дух.

Повеќе...

ministerstvo zdravstvo18.04.2018  Министерство за здравство  преку соопштение изрази најостра осуда за инцидентот во Општата болница - Кочани и побара целосно расветлување на случајот. 

- Сметаме дека насилството врз докторите и медицинскиот персонал не смее да се толерира со што превземаме мерки да се воведе дополнително обезбедување на сите нивоа на здравствена заштита. Со оглед на зачестеноста на појавите на вербални и физички напади на докторите, Министерството за здравство презема активности за дополнително обезбедување и воедно ги повикува сите здравствени установи да преземат активности за да се обезбеди соодветна заштита и нормални услови за работа, се вели во реакцијата од Министерството за здравство.

Повеќе...

parceli kocani18.04.2018  Општина Кочани ја распиша 30-та објава за отуѓување на градежно земјиште, сопственост на Република Македонија, со која се ставени на продажба 12 градежни парцели, од кои шест со намена индивидуално домување, две за лесна индустрија, три за викенд куќи на Пониква и една градежна парцела со намена за изградба на стопански комплекси за откуп на примарна и финална обработка за земјоделски производи.

Од парцелите за индивидуално домување две се наоѓаат на улицата „Трета македонска бригада“, две на „Ѓорче Петров“, една на „Крум Вранински“ и една на улицата „Јордан Зафиров“, а се со површини од 260 до 423 м2.

Парцелите со намена за лесна индустрија и производство се наоѓаат во месноста Драчевик и се со површина од 1.471 и 1.150 м2.

Повеќе...

andrej natprevar18.04.2018   Во мал фудбал нерешен резултат од 4:4, во кошарка подобри се покажаа учениците од СОУ „Љупчо Сантов“ со 49 кошеви, наспроти учениците од СОУ „Гошо Викентиев“ со 42.

Но, најмалку важен беше резултатот на хуманитарниот натпревар во мал фудбал и кошарка кој што во организација на учениците од двете средни кочански училишта се одржа во спортската сала во Кочани преку кој учениците уште еднаш ја покажаа својата хуманост и парите од влезниците за натпреварот ќе бидат наменети за собирање дел од средствата што му се потребни на Андреј Стојанов за лекување во Русија.

- Организираме хуманитарен натпревар во мал фудбал и кошарка со една единствена цел да му помонеме на Андреј Стојанов и да донираме за негово лекување во Русија.

Повеќе...

bolnica protest17.04.2018  Дежурна докторка на интерното одделение во Општа болница – Кочани синоќа била нападната на работното место од страна на роднина на пациентка која била хоспитализирана во здравствената установа.

Две други лица кои се нашле во близина успеале да го оттргнат напаѓачот и спречиле инцидент со посериозни последици.

Нападот врз се случил во моментот кога докторката ги прегледувала резултатите на пациентите кои требало да примат инсулин. Напаѓачот инсистирал неговата мајка, која била примена претходниот ден и уредно згрижена да добие приоритет, по што ја фатил лекарката за врат во обид да ја задави.

Повеќе...

polnenje orizovi nivi16.04.2018  Со пуштањето на водата во каналската мрежа од хидросистемот „Брегалница“ официјално започна полнењето на земјоделските површини на кои годинава ќе се сее ориз во кочанскиот регион.

Први вода добија земјоделците во месноста Босевица во атарот на Кочани, а до крајот на неделата ќе започне полнењето на нивите и во Виница, Горни и Долни Подлог и Мојанци.

Од водостопанската подружница “Брегалница“ истакнаа дека поради неповолните временски услови и врнежите од дожд и снег пред почетокот на сезоната, земјоделците не можеле навреме да ги подготват површините, поради што морале за извесен период да го одложат пуштањето на водата во каналите.

Повеќе...

igor hristov16.04.2018  По дадената оставка од директорското место на досегашниот раководител на СОУ „Љупчо Сантов“, Миле Лефков, за в.д директор е назначен Игор Христов, професор по правни предмети кој што веќе 15 години работи во ова училиште.

Изборот бил извршен во петокот на состанокот одржан помеѓу вработените во училиштето и градоначалникот на Oпштина Кочани. Николчо Илијев.

Од информациите до кои што дојдовме, на состанокот се очекувало да биде избрана директорка,  но сепак повеќето присутни избрале со установата да раководи токму Христов.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

12°C

Кочани

Ведро
Влажност на воздухот: 72%
Ветер: NNW при 6 kmh
Сабота8°C/23°C
Недела12°C/27°C
Понеделник13°C/28°C
Вторник12°C/27°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 148 гости и нема членови


web counterqr code