. Канал 8 ТВ - Почетна
Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

jovana davitkova25.07.2017  Одличните успеси што ги постигна 9-годишната Јована Давиткова на Државните првенства во шах, каде редовно го освојува првото место, ќе бидат на испит и викендов.

Најмладата членка на ШК “Кочани“ од петок до недела ќе учествува на голем меѓународен шаховски турнир во Грција.

Во просториите на клубот таа секојдневно се подготвува за престтојните натпревари, а заедно со менторот Тодор Милосиев ги уигруваат варијантите што треба да и донесат успех. Скромната Давиткова која од наесен ќе тргне во четврто одделение вели дека се чувствува подготвена за турнирот.

Повеќе...

Starecki Dom24.07.2017  Поминаа точно три години од презентацијата на идејниот проект и од најавите дека до почетокот на 2018 година во Кочани ќе биде изграден домот за стари лица. Иако Локалната самоуправа уште во периодот кога проектот беше само како предлог ја одреди и локацијата на објектот во кругот на поранешната касарна, тоа не овозможи негова реализација во предвидениот рок.

Во меѓувреме подготвителните активности подзастанаа, а објектот е се уште само на хартија.

Уште во ноември 2012-та беше речено дека Здружението на кочанските пензионери и Општината се најнапред во регионот во активностите за изградба на дом за сместување стари лица, што треба да добие регионален карактер.

Повеќе...

osogovo belasica24.07.2017  Премногу силен противник беше екипата на “Борец“ од Велес за кочанскиот второлигаш “Осогово“ во нивната меѓусебна пријателска средба што во саботата се одигра на стадионот “Никола Мантов“.

Велешани се покажаа како цврст и солиден тим, кој со право се вбројува меѓу кандидатите за освојување на првото место во наредното првенство на Втората лига. Победата со 3:0 е најдобра потврда за тоа, иако според прикажаната игра домашните можеа да доживеат пораз со помала гол разлика.

Гостинските фудбалери својата надмоќ ја покажаа од самиот почеток на средбата и добрата игра ја крунисаа со водство од 1:0 на крајот на првото полувреме.

Повеќе...

samka braimovski kocani21.07.2017  Кочани е втора општина во Македoнија во која продолжуваат активнoстите за средби со граѓаните што ги најави министерот без ресор Самка Ибраимовски, задолжен за имплементација на Стратегија за подобрување на состојбата на Ромите во државата.
 
На средбата што ја имаше со граѓаните од ромската заедница во Кочани тој ги презентираше мерките и активностите од владината програма во насока на подобрување на животот на ромското население. Пред присутните беа образложени правата во делот на социјалната заштита, образованието, домувањето и други области.
 
Според Ибраимовски, ромското население за брзо време ќе започнело да ги чувствува промените кон подобро како резултат на спроведувањето на планираното во владината програма.

Повеќе...

obleka zamena21.07.2017  Облеката што ја имате дома, а не ја користите затоа што сте купиле погрешна величина или пак не ви одговара на сезоната или трендот што е актуелен, ќе можете да ја замените за друга, а вашата да ја оставите за некој друг заинтересиран.
 
Ваква иницијатива од овој викенд започнува во угостителскиот објект „Кмет бар“ во Грдовци, откако неговиот сопственик во разговор со пријател од Словенија сфатил дека западноевропските искуства можат да се применат и кај нас.

- Идејата настана сосема случајно кога во еден разговор межу мене и Васил го прашав од каде ја купил блузата, тој ми одговори дека не ја купилм, туку дека ја заменил.

Повеќе...

turnir zrnovci201720.07.2017  14 екипи учествуваат на турнирот во мал фудбал што се игра во Зрновци во рамки на манифестсацијата “Спортско лето, спорт за сите“, а што годинава се одржува по четврти пат.

Спортските игри се дел од одбележувањето на празникот Илинден, што традиционално со децении се слави во општината. Организатор на игрите е Локалната самоуправа, која од општинскиот буџет ги покрива трошоците за одржување на манифестацијата.

Оттаму се задоволни од досегашниот тек на игрите и за во наредните години најавуваат зголемување на бројот на спортските дисциплини.

Повеќе...

nov voz119.07.2017  Новиот моторен воз од кинеско производство што беше набавен пред околу две години, конечно пристигна во Кочани.

Во вторникот попладне, според редовниот возен ред, влезе на железничката станица на пријатно изненадување и на патниците и на малубројните граѓани кои случајно се затекнаа овде. Без голема помпезност и најава, застана на перонот број 2, разубавувајќи ја глетката со својата белина прошарана со боите на македонското знаме.

Во внатрешноста на возот сосема поинаква слика и атмосфера од вообичаената во досегашните железнички композиции.

Повеќе...

zaznejuvanje denovi na orizot119.07.2017  Подготовките за традиционалната манифестација “Денови на оризот“ започнаа. На заеднички состанок што се одржа во Локалната самоуправа присуствуваа претставници од општинската администрација и од Комисијата за култура на Советот, при што се разгопвараше за почетните активности и се утврдуваше динмиката за нивна реализација.

Годинава манифестацијата ќе се одржи по 26 пат и ќе биде со скратено времетраење, односно ќе се одвива во текот на шест дена.

Од Општината тоа се оправдува со желбата да се добие континуиран тек на случувањата што ќе го задржат вниманието на публиката. Сепак, најверојатно влијание врз таквата одлука имал и предизборниот период за локалните избори што се најавуваат за во октомври.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

29°C

Кочани

Ведро
Влажност на воздухот: 29%
Ветер: NW при 17 kmh
Сабота17°C/34°C
Недела18°C/36°C
Понеделник18°C/36°C
Вторник17°C/34°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 66 гости и нема членовиweb counter
qr code