Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Crkva Morodvis06.08.2014 Заврши изградбата на црквата Св. Тројца во село Мородвис. Останува уште да се комплетира иконостасот, кој се очекува да приситигне во најскоро време.

До почетокот на 14 век постоела Мородвишката архиепископија, како дел од македонската православна црква. Намерата на Општината и црковните власти со изградбата на овој храм е продолжување на вековата традиција на христијанско живеење и славењето на Бога од страна на локалните жители, но и верниците од други населени места.

Камен темелникот на црквата Св. Тројца во Мородвис беше поставен пред две години од страна на Митрополитот Брегалнички Г. Иларион и свештенослужителите од Брегалничката епархија.

Црквата беше изградена со средства од локалниот буџет на Општина Зрновци.

Покрај новоизградената црква Св. Тројца во Мородвис има Свети Симеон Столпник  Изградена и осветена е во 1968 година од тогашниот Митрополит Злетовско-струмички Наум, а во 2002 година црквата повторно е обновена.

Нова црква беше изградена и во селото Видовиште. Се наоѓа на сред село во месноста викана Мoгила, веднаш позади селскиот дом. И нејзината изградба во 2012 година, ја финансираше Општина Зрновци.

Г.Лалов

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 446 гости и нема членови


web counterqr code