Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Sv. Vasili Slava01.09.2014  Да се доаѓа на црква пред се за да се молат за здравје и среќа, а не за да се социјализираат тука и да се извидат ако не се виделе подолго време. Вака порачаа свештениците на собирот на манастирот Св. Василиј Велики на Пониква на 31 август денот кога беше осветен манастирот.

По тој повод голем број верници се собраа да го одбележат осветувањето и да му оддадат почит на светецот.

- Неделата по големиот празник Успение на Пресвета Богородица денот кога е осветен манастирот „Св. Василиј Велики“ се одржува собир, се служи Света Божествена Литургија и се крши Славскиот колач.

Она што сакам да споменам е дека ваквите собири не треба имаат само социјален карактер, туку пред се да имаат литургиски карактер, бидејќи ние овде доаѓаме во чест на светителот за да биде наш молитвен застапник и тоа е суштината на ваквите празнувања, рече Димитар Арсовски, ѓакон.

За да се услужат сите верници кои присуствуваа на славата, луѓето кои помагаа за таа прилика зготвија четири казани ручек. И годинава имаше кумови на славата од кои едниот беше и оној кој помогнаа за неговата изградба.

-Јас сум кум, а воедно и еден од ктиторите на манастирот. Ние сме 15 ктитори и сега ми дојде редот на мене јас да бидам годинава кум и многу сум среќен поради тоа, рече Коста Костов, кум на славата.

-Причината зошто се одлучивме да бидеме кумови е едноставна. Ние сме Христијани и сакаме да му оддадеме почит на Св. Василиј Велики кој е Христијански светец, теолог и Епископ од Кападокија. Бил познат и признат во свое време и ние ги славиме неговите дела и 1635 години од неговиот помин, рече Борис Тодоров, кум на славата.

-Согласно христијанските обичаи обврската на кумовите е да го подготват Славскиот колач. Можам да кажам дека ова е единствено место од многуте што заедницата тука на Пониква делува компактно и сите заеднички. Им благодарам на кумовите оти беа вистински кумови годинава, рече Атанас Пармачки, свештеник.

Нема да е слава ако присутните верници не заиграат оро и не запеат песна. На овој ден како и на денот кога се слави празникот посветен на Св. Василиј на манастирот се собираат голем број верници. Палат свеќи за здравје и го молат светецот за среќа.

Славата траеше до попладневните часови, а Пониква беше преполна и со гости кои беа распрскани по планината и уживаа во убавото време кое овој пат не ги разочара.

Т. Велкова

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 55 гости и нема членови


web counterqr code