Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

agrosindikat italija15.08.2017  Синдикатот за земјоделство во Италија е заинтересиран да отвори канцеларија во Македонија за да им овозможи на работниците кои доаѓаат одовде полесно да ги остваруваат своите работнички права.

Според неодамнешните најави, италијанскиот агросиндикат кој има повеќе од 200 илјади членови, од кои над илјада се Македонци, планира канцеларијата да работи во источниот регион, со оглед што најбројното членство му е токму од кочанскиот, виничкиот, малешевскиот и пијанечкиот дел.

Со отворањето на канцеларија нашите работници ќе можат полесно да ги обезбедат потребните документи, бидјеќи кога е периодот за нивно поднесување од јануари до март во тековната година, граѓаните се принудени да одат во Италија и да поднесат апликација.

Повеќе...

upisi ugd15.08.2017  Над 700 идни студенти во првите два дена   доставиле апликации за упис на 12-те факултети и трите академии на универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип за академската 2017-2018 година.На машинскиот факултет на новата студиска програма „Индустриско инженерство“ досега има пријавено 15 кандидати, истакнуваат од Универзитетот.

- Станува збор за нова студиска програма „Индустриско инженерство“наместо што беше порано „Транспорт и врски“ . Тоа е студиска програма која што согласно новите акредитации кои што беа доставени во одборот за акредитација се одобрени и од оваа година стартува. На Машинскиот факултет во првиот ден имаме околу 15 заинтересирани кандидати. Веројатно ќе стигнеме како минатата година до 50 кандидати што за технички факултет е сепак пристојна бројка, рече проф. д-р  Кирил Барбареев, проректор за настава.

Повеќе...

iselenicka sredba14.08.2017  Желбата на македонските граѓани кои работат во западноевропските земји да се видат меѓусебно и да се дружат, се реализираше викендов во близина на виничкото село Драгобраште.

Дворот на манастирот “Св. Спас“ беше претесен да ги прими сите заинтересирани кои дојдоа на првата иселеничка средба што ја организираше македонското здружение “Камен мост“, односно “Понте Ди Петра“ од гратчето Канели во Италија, каде има најмногу наши сограѓани.

На самиот почеток свеченоста ја благословија митрополитот брегалнички Иларион и митрополитот европски Пимен, во сослужение на свештеници од виничкото парохиско намесништво.

Повеќе...

jovana kavala814.08.2017  Одлична подготвеност и добра шаховска игра прикажа осумгодишната Јована Давиткова на 26. Отворен меѓународен турнир што се одржа во грчкиот град Кавала. Тоа и го донесе третото место меѓу девојчињата што е исто толку вредно како и шампионска титула.

Причина за тоа е што таа на крајот освои пет бода, исто како и нејзините противнички кои го зазедоа првото и второто место, но на крајот за конечниот пламсан решаваше нивниот меѓусебен дуел.

Давиткова настапи во категоријата Ц, во која се натпреваруваа момчиња и девојчиња до 10-годишна возраст од Грција, Македонија и Романија. Во нејзината група имаше вкупно 29 натпреварувачи што е уште една потврда за силната конкуренција.

Повеќе...

vodovod tabla111.08.2017  Бројот на вработените на неопределено време во КЈП “Водовод“ е зголемен за 20-тина лица, откако во текот на денот им се врачени решенијата за работа на ангажираните работници.
 
Се работи за трансформација на работниот однос што тие веќе го имале неколку години во Претпријатието, но досега биле ангажирани на определен временски период преку Агенција за времени вработувања.
 
Главно станува збор за работници кои извршувале работни задачи за кои не е потребна повисока квалификација или степен на образование.

Повеќе...

KUCE 211.08.2017  Продолжува страшната голгота  на врзувани, изгладнувани, трауматизирани и силувани кучиња, оставени без храна и вода. Кучиња кои преку ноќ исчезнуваат и на кои им се губи секоја трага.
 
Таква е сликата на напуштениот објект на улица „Скопска“ во Кочани каде што злоставувачот Николчо Тарџиманов. Секојдневно донесува нови кучиња, ги малтретира, врзува и силува и ги остава да умрат од глад и жед. Пред два дена силувал и до смрт измачил уште едно куче.

- Пред два дена во трговскиот центар во Кочани Николчо остави уште едно кученце, измачено и силувано. За кратко време почина. Николчо и понатаму си продолжи да ги силува кучињата а никој ништо не презема, рече Викторија Апостолова, активист во здружението за заштита на животните „Втора шанса“ Кочани.

Повеќе...

unipab natprevar111.08.2017  Сезоната на годишни одмори и топлото време се причина што футсал екипата на “Унипаб“ од Кочани порелаксирано ги планира подготовките за новото првенство во Втората лига.
 
Засега тренинзи не се изведуваат, но сепак играчите се ангажирани со учество на турнири што се одржуваат во текот на летниот период. Тимот кој минатото првенство имаше солиден настап во лигата, со освоените 19 бода ја заврши сезоната во средината на табелата. Тоа и покрај надежите и плановите не ја стави нашата екипа во ситуација да игра разигрување за освојување на позиција што би значела влез во повисок ранг.
 
Сепак, од стручниот штаб на “Унипаб“ најавуваат дека нема откажување од таквиот план и можноста тој да се реализира од догодина.

Повеќе...

parking10.08.2017  Граѓаните да не бараат разни изговори само за да не платат 10 денари за паркирање, апелираат одговорните од паркинг службата во Кочани.
 
Раководителот на паркинг службата Иван Симеонов потстеува на четирите начини за плаќање за паркирање и вели дека веќе толеранција за неплаќачите.

- Повеќе нема изговор не беше дечкото тука да му дадам пари за паркирање. Има 4 начини како да се плати за паркирање. Првиот начин е на лице место со помош на лицата кои што наплаѓаат, вториот е преку СМС порака на 147 147, потоа со користење на грепки кои што ги имаме на три пункта во Кочани, и секако со купување на месечен билет за паркирање кој што чини 300 денари, рече Иван Симеонов, раководител на паркинг служба Кочани.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

20°C

Кочани

Ведро
Влажност на воздухот: 78%
Ветер: North при 0 kmh
Петок17°C/33°C
Сабота18°C/35°C
Недела16°C/34°C
Понеделник14°C/26°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 79 гости и нема членовиweb counter
qr code