Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

precistitelna stanica mojanci23.03.2018  Нема поголеми проблеми во изведбата на градежните работи на пречистителната станица за отпадни води кај Мојанци. Планот за изведба се почитува, а веќе се наѕираат контурите на објектот што ќе биде еден од првите од таков вид во регионот.

Оценките на претставниците од швајцарската консултантска куќа „Ернст Баслер и Партнер“, која го следи реализирањето на целата инвестиција, се дека најверојатно пречистителната станица ќе биде завршена во планираниот рок.

Потоа ќе следуваат почетни тестирања на нејзината функционалност и ќе биде предадена во употреба.

Повеќе...

stadion sneg23.03.2018  По двонеделна пауза, викендов продолжуваат натпреварите во Првата фудбалска лига во женска конкуренција. Ќе се игра редовното 13. коло во кое ЖФК “Кочани“ ќе патува во Дојран на средба со тимот на “СЦ Истатов“.

Натпреварот за кочанскиот прволигаш воопшто нема да биде лесен со оглед што домаќинките сезонава играат добро и во моментот се на четвртото место на табелата. Од друга страна пак, нашиот тим во претходното коло како домаќин доживеа тежок пораз од струмичка “Тиверија“, поради што средбата во Дојран има голема важност за извлекување од дното на табелата.

Тоа значи дека и евентуачлното освојување на само еден бод ќе придонесе да се одржи чекорот пред директните конкуренти “Речица“ и “Тетово“.

Повеќе...

ou rade kratovce futsal23.03.2018  Младите фудбалери од ОУ “Раде Кратовче“ ги совладаа своите противници во рамки на државна училишна лига во футсал.

На турнирот што се одржа во спортската сала во населбата Оризари се натпреваруваа екипите од 8. и 9. одделение од четири училишта од Кочани, Виница, Неготино и Тетово.

Нашите претставници беа подобри од своите врсници од училиштето “Гоце Делчев“ од Виница, при што победија со минимала разлика од 7:6. Постигнатиот резултат е потврда за добрата игра што ја прикажаа двете екипи кои беа изедначени според квалитетот и во текот на целата средба имаше неизвесност кој ќе биде победник. Сепак, на крајот домаќините беа поснаодливи и со еден гол повеќе во противничката мрежа заслужено се радуваа на победата.

Повеќе...

vodovod jubilej22.03.2018  Изминаа педесет години од основањето на комуналното претпријатие “Водовод“, јубилеј што го одбележуваат малку вакви институции во Македонија. Постигнувањата во изминатиот период е за почит и пофалба, без разлика на големиот број предизвици и потешкотии со кои се среќавале менаџерскиот тим и вработените.

Ова меѓу другото беше речено на свеченоста по повод одбележувањето на годишнината на претпријатието, а на која присуствуваа голем број гости, амбасадори од држави кои помогнале во реализицијата на проекти, поранешни раководители, вработени и граѓани.

Во своето обраќање пред присутните, директорт Андреј Киров направи кратка ретроспектива на поголемите капитални зафати што се направени во областа на обезбедувањето чиста вода за пиење, за одржувањето на јавната хигиена, уредувањето на јавните површини, одводот на отпадни води и за другите активности што се дел од работењето на кочанските комуналци.

Повеќе...

ambasador francija22.03.2018  Соработката на Општина Кочани со Република Франција е цврста и се одвива веќе неколку децении, а за нашите граѓани даде и конкретни придобивки во подобрувањето на условите и квалитеот на живеење.

Ова меѓу другото беше речено за време на работната средба што амбасадорот на Република Франција, Кристијан Тимоние ја имаше со градоначалникот Николчо Илијев.

Притоа, беше искажана голема благодарност за донацијата со која француските граѓани и нивната Влада помогнаа во изградбата на фабриката за пречистување на водата за пиење, објект што е од капитално значење за Кочани.

Повеќе...

ucilnica leski22.03.2018  Во подрачното училиште во село Лески, Виничко, се адаптира училница за ран детски развој. Таа ќе работи на принципот на градинка, според националната Програма за рано учење и развој.

Финансиската поддршка за реновирање на просторот и за опремување со мебел и дидактички средства е добиена по повик од УНИЦЕФ, а обврска на општина Виница е од својот буџет да обезбеди пари за лицето што ќе работи како едукатор.

Лески е меѓу поголемите населени места во општина Виница кое нема градинка и реализацијата на проектот за ран детски развој ќе биде добредојден за родителите. Градоначалникот Ивица Димитров, истакнува дека според анкетите што ги нправиле службите во Општина Виница, се очекува околу 25 деца да бидат згрижени во објектот.

Повеќе...

osogovo pres122.03.2018  Претстојниот натпревар на ФК Осогово“ со штипска “Брегалница“ е од голема важност, пред се заради бодовите, но и заради средбата со стариот ривал.

Поради тоа, ги повикуваме гледачите да дојдат на стадионот “Никола Мантов“ и да ни ја дадат поддршката, беше речено на прес-конференцијата на која шефот на стручниот штаб Крсте Крстев зборуваше за подготвеноста на екипата.

- За натпреварот в сабота, што ќе се игра со “Брегалница“ од Штип немаме посебни подготвки, бидејќи ние подготовки направивме месец ипол пред првенството и екипата на ФК “Осогово“ мислам дека е подготвена за сите предизвици, без разлика на името на противникот, без разлика на теренот.

Повеќе...

sport simboli21.03.2018  Започна да тече рокот за пријавување кандидати - спортисти за добивање стипендија од Општина Кочани, како стимул за постигнување поголеми успеси во спортот и школувањето.

По 3000 денари месечно во текот на половина година ќе добива еден спортист, кој дополнително ќе биде определен, а за што градоначалникот Илијев веќе го распиша конкурсот.

Поддршката што ќе ја добие спортистот-спортска надеж е за остварени спортски резултати и достигнувања во 2017 година.

Повеќе...

avena proekt21.03.2018  Од февруари до септември годинава во Кочани ќе се реализира проектот “Сите заедно на училиште“ што е наменет за децата од ромската популација.

На работната средба со претставниците од институциите и со активистите кои директно ќе бидат вклучени во спроведувањето на активностите беше речено дека се работи за многу важна задача, што треба да ги вклучи децата Роми во образовниот процес.

Носител на проектот е Здружението на Роми “Авена“ од Кочани, во соработка со другите невладини органзииации, училиштата, Локалната самоуправа и други институции што треба да дадат придонес во оставрувањето на поставените цели.

Повеќе...

detsko igraliste21.03.2018  Локалната самоуправа на Кочани во изминатиот период ги санирала оштетувањата на реквизитите во детските забавни игралишта во општината. Ги има вкупно 20, од кои половината се во градот, а останатите во Оризари и другите населени места.

Лошата состојба што била затекната претставуваше потенцијална опасност за безбедноста на децата, без оглед дали оштетувањата се резултат на вандалско однесување или дотраеност на материјалот.

Градоначалникот Илијев направи увид во санацијата и рече дека токму пред сезоната им е овозможено на најмладите безбедно да ги користат.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

2°C

Кочани

Заоблачено
Влажност на воздухот: 87%
Ветер: SE при 4 kmh
Понеделник5°C/12°C
Вторник3°C/13°C
Среда4°C/14°C
Четврток8°C/18°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 134 гости и нема членови


web counterqr code