Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

ratko-emil05.12.2013  Градоначалниците на Кочани и Виница и Ратко Димитровски и Емил Дончев завршија на полициски распит во Благоевград. Бугарската полиција на граничниот премин Станке Лисичково/Делчево при претрес на возилото марка „цитроен“со кое се превезувале пронашла 20 ловечки куршуми и кутија со 100 ловечки патрони за малокалибарско оружје. По наредба на Јавниот обвинител на Благоевград двајцата биле задржани во 24-часовен притвор, јави бугарската агенција “Фокус“.

Амбасадата на Република Македoнија во Софија во текот на денот немаше никакви официјални информации од бугарските власти за апсењето на двајцата градоначалници.

Од бугарското МВР, пак, утринава ја потврдија веста дека двајца македонски државјани биле притворени на граничниот премин.

-Ние не знаеме дали се градоначалници или не, знаеме само дека синоќа имало некаква царинска проверка и во автомобилот на двајца македонски државјани се откриени куршуми. Ние никогаш не објавуваме имиња или такви детали и не сме се интересирале за какви луѓе станува збор, изјави портпаролот на бугарското МВР.

Димитровски и Дончев беа приведени на враќање од Благоевград каде учествуваа на регионална средба на градоначалници и бизнисмени од Македонија и Бугарија, а на која се разговараше за регионаланата соработка и поефикасното искористување на европските фондови за проекти за пограничен локален развој.

Г.Лалов

Сподели

©2013 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 69 гости и нема членови


web counterqr code