Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

sud19.12.2013 Како што неофицијално се дознава од судски извори, претседателот на кочанскиот Основен суд поднел барање, а судскиот совет повел постапка за утврдување на нестручно и несовесно работење кај судија од Кочани. Тој наводно со месеци ги пробивал роковите за донесување, изготвување или објавување на пресуди.

Ова е прва постапка за несовесно и нестручно работење годинава. Судскиот совет нема разрешено ниту еден судија, а во иста постапка овојпат се разгледува и барањето за разрешување на судии од Гостивар и Радовиш.

И Судскиот совет смета дека е неопходно упатство со кое ќе унифицира казнена политика и ќе престане шареноликоста во казните за исто дело од различни судови.

Судскиот совет до крајот на годинава ги очекува извештаите од Кривичниот суд за тоа колку судиите од овој суд ги расчистиле старите нерешени предмети. Летово со писмен допис Советот им препорача на судиите да ги расчистат  нерешени предмети со датум до 2011 година.

На почетокот на следната година Советот ќе оценува кои се причините поради кои имало застој во постапувањето по старите предмети.

Г.Лалов

Сподели

©2013 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

sud2sud3 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 65 гости и нема членови


web counterqr code