Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

detonator24.12.2013 Затворски казни од 1,3 месеци па се до доживотен затвор им беа изречени на 15 обвинети во случајот „Детонатор“.

Судскиот совет ја објави следната одлука:

1.Игор Горански -13,6 год.
2.Сашко Стојчевски – Доживотен затвор
3.Жан Железарски – 14,6 год.
4.Горан Божиновски- 12,6 год.
5.Јорданчо Михајлов -13,6 год.
6. Симеон Михаилов – Доживотен затвор
7.Стојан Паликрушев – 9,6 год.
8. Тони Лесански – 8 год.

9. Далибор Алексовски – 5,6 год.
10. Милан Арсов – 2 год.
11. Ванчо Ќорпашев – 2 год.
12. Горан Кузмановски 4,6 год.
13. Димитар Јованов – 2,6 год.
14. Ангел Андонов – 2,6 год.

15. Столе Трпчевски – 1, 3 год.

Првите осум обвинети кои добија големи затворски казни поради обид за убиство на Драган Стоименов, остануваат зад решетки до правосилноста на пресудата.  

Во однос на штетата што ја побараа брачниот пар Стоименови, Судскиот совет досуди околу 9.000 евра за Стоименов за претрпен страв, а само 9.000 денари за Стоименова за штетата на нејзиното возило под кое експлодира бомба. Тие пријавија штета од 250.000 евра, но Судот им ги отфрлил барањата.

Додека Советот се повлече за да одлучи за притворот на обвинетите, дел од нив не можеа да ја задржат лутината во себе. Гневот беше најголем кај Жан Железарски, Горан Божиновски и Јорданчо Михајловски кој вербално ја нападна обвинителката.

Откако судијката се врати во судницата, на  изненадувања на сите, јавно проговори за притисоците врз неа, пред да ја донесе одлуката.

По ова обвинетите прокоментираа дека воопшто немаат врска со никакви закани упатени до судијката.

Адвокатот Сашо Дуковски, дел од одбраната во предметот, изрази незадоволство од одлуката.

Г.Лалов

Сподели

©2013 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

detonator-1detonator-2 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 82 гости и нема членови


web counterqr code