Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

kiril-i-metodij-usaid25.12.2013  Децата од прво до трето одделение се вклучени во проект за подобрување на јазичните и математичките вештини што го спроведува Фондацијата за образовни и културни иницијативи “Чекор по чекор“.

Финансиската поддршка за негова реализација ја обезбедува Aмериканската агенција за меѓународен развој - USAID, како е дел од компонентата за вклучување на семејствата и заедницата, преку проектот “Со читање до лидерство“. Опфатени се 20 пилот училишта во државата, меѓу кои и ОУ “Св. Кирил и Методиј“ од Кочани.

Низ изгра и забава со актерот Горазд Цветковски, учениците беа поттикнувани сами да читаат и да пресметуваат, затоа што целта е да им се покаже дека тоа можат да бидат и забавни активности.

- Во рамки на овој проект, за првпат во државата се спроведуваат тестирања, односно проверка на знаењата и постигањата кај младите ученици, специјализирани токму за овие ниски, односно почетни одделенија од основното образование. Понатаму, во иднина ќе подготвиме, ќе издадеме и ќе дистрибуираме до училиштата материјали, прирачници, сликовници во печатена, дигитална и аудио форма, едукативни игри и друг едукативен софтвер. Исто така, ќе правиме обуки за наставниот кадар, со цел да ги подобриме, како нивните вештини, така и постигањата на дечињата по овие два предмета, мајчин јазик и математика, рече Ана Димовска, координатор на проектот на УСАИД.

Врз основа на резултатаите што ќе се добијат од реализацијата на проектот во пилот училиштата и натаму ќе се се работи на подобрување на активностите кај најмладите.

Пораката што ја добија кочанските ученици е дека математиката и мајчиниот јазик се многу важни вештини, но не само што можат да ги научат во училиштето, туку и надвор од него, односно во секојдневниот живот, во контактот со родителите и другарчињата.

 Т. Ајтовски

Сподели

©2013 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

kiril-i-metodij-usaid1

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 739 гости и нема членови


web counterqr code