Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

pozar-ularci120.06.2013 Пожар во средата доцна попладнето пеплоса 7,6 ха плодно земјиште. Парцелите лоцирани во близина на Уларци, од левата страна на селото имале тројца сопственици, а биле засеани со пченка, овес и пченица.

Во гаснењето на огнот учествувале селаните. Се организирале сами и за час и половина успеале да го локализираат пожарот.

Се претпоставува дека го предизвикал човечки фактор, иако вистинските причини се уште се предмет на истрага.

Пеколните температури тукушто започнаа и се сериозен аларм. Овој случај е предупредување дека сезоната на пожари допрва почнува. Пожарникарите минатата и предминатата година се бореа против неколку огнени стихии и тоа најмногу во полскиот реон, но и во планинските и ридските предели.

Затоа се апелира за внимателност при престој на отворен простор. Законските казни за предизвикување пожар од небрежност или намерно се ригорозни.

Г. Лалов

Сподели

 pozar-ularci-2pozar-ularci-3pozar-ularci-4

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 70 гости и нема членови


web counterqr code