Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

bebe102.01.2014  Стартот на новата 2014 година на акушерското одделение во кочанската Општа болница донесе прво, па машко. Го роди Салие Исмаилова од Виница. Тоа е прва ваква радост за неа и нејзиниот сопруг, со кого минатата година го започнала заедничкиот живот.

Бебето се родило со нормално породување на 1 јануари во 11 часот, а според дежурниот доктор Фонзи Јуруков целата постапка поминала без никакви проблеми.

- Машко дете, тешко е 3 килограми и 850 грама, раѓањето помина во најдобар ред, родилката е добро, бебето е добро, ги видовте како се и така, рече д-р Фонзи Јуруков, гинеколог.

Мајката и таткото на новороденчето се невработени, но се надеваат дека новата 2014, освен заедничката радост во семејството, барем на еден од нив ќе им донесе и можност за постојана заработувачка.

Вообичаено првото новороденче во новата година го посети градоначалникот и на мајката и врачи пригодни подароци. Притоа изрази задоволство што лани бил постигнат пораст на бројот на породувањата.

- Минатата година ја завршивме со една солидна бројка од 400 породувања и очекувам дека и оваа година ќе биде исто толку богата. Тоа е податок дека од година во година се зголемува бројот на новородените и онаа стагнација што ја имавме едно време, полека-полека се смирува, односно мислам дека младите се повеќе остануваат овде, во своите места, рече Ратко Димитровски, градоначалник на Општина Кочани.

Подароци за родилката обезбеди и кочанската Општа болница, како и фирмата “Ледер“ од Кочани. Според лекарскиот тим во кочанската болница, бебето и мајката по породувањето се во одлична здравствена состојба и деновиве ќе бидат пуштени дома. По желба на родителите бебето ќе го носи името Амсаџан.

Т. Ајтовски

Сподели

©2013 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 100 гости и нема членови


web counterqr code