Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

vodici 201419.01.2013  Со чинот на потопување на светиот крст и осветување на водите, празникот Богојавление - Водици беше одбележан и во кочанскиот регион.

Вообичаено, на Кочанска Река, кај Центарот за култура пред насобраните верници се одржа чинот на водокрст, на кој присуствуваше митрополитот брегалнички Иларион во придружба на свештеници од кочанското парохиско намесништво. Најмногу среќа да го фати крстот во Кочани ова година имаше Димче Георгиевски. На подарок од Општината и од фирмите тој доби подароци.

Во Општина Чешиново-Облешево чинот на фрлање на крстот и осветување на водите се одржа во неколку населени места.

Најмногу верници се собраа на мостот на реката Брегалница во близина на Теранци. Меѓу дваесетината млади кои скокнаа во водата светиот крст успеа да го фати Јоце Ангелов од Облешево.

Во Општина Зрновци верниците се собраа на Зрновска Река во близина на училиштето. Најмногу среќа оваа година да го фати крстот имаше Борче Гаврилов, а градоначалникот Станков од име на Општината му врачи подарок.

 

Сподели

©2013 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 93 гости и нема членови


web counterqr code