Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

kozi229.01.2014  Стадо кози е украдено ноќеска од фарма во селото Грдовци. Крадците ги скршиле катанците на влезната врата и без страв однеле 30-тина грла од вредната сорта алпина. Патем, присобрале и поголем број од штотуку родените јариња, со што е нанесена голема штета на семејниот бизнис на сточарот.

Дел од украдените кози требало деновиве да се окозат, со што дополнително е намален бројот на стадото.

Сопственикот на фармата Влатко Трајанов, изутрината ги пребројуваше грлата кои крадците не успеале да ги однесат и ја правеше првичната проценка на штетата.

- Отприлика, ако се земе дека вредноста на една сортна коза алпина е 300 евра на пазарот, значи 30 кози, се работи за штета од над 9000 евра. Јарињата не ги броиме во тоа, козењето започна на 5 јануари и секој ден имавме нови јариња, украдени се скозни кози. Во превод тоа значи, 30 кози украдени - минимум 100 литри млеко дневно помалку, рече Влатко Трајанов, сточар.

Штетата дополнително е зголемена затоа што сега ќе има намалено производство на млеко и сирење. Случајот веднаш бил пријавен во полиција и сточарот очекува дека крадците можат да бидат пронајдени.

- Искрено сум оптимист дека ќе бидат пронајдени, биле доста невешти, оставиле многу траги зад себе, можеби ќе помине многу време и се надевам дека ќе бидат најдени. Штета е што козите се скозни, а некој да ги малтретира, да ги носи некаде, да ги товара на сила, најверојатно ќе дојде и до оштетување на самите грла, додаде Трајанов.

На Трајанов до сега не му се случила ваква кражба, но вели дека постојат индиции дека се работи за организирана група која добро ја знаела локацијата на фармата и структурата на стадото што било внатре. Ова е прва ваква кражба и во Источна Македонија, заради што сточарот ќе ги алармира своите колеги од регионот.

Т. Ајтовски

Сподели

©2013 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 69 гости и нема членови


web counterqr code