Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

malina30.01.2014 Две возила на противпожарната служба во Кочани со 12 пожарникари беа доволни да се изгасне пожарот во ОУ „Малина Попиванова“ кој како дел од вежбовната активност избувна во училиштето.

Од симулираниот пожар беа зафатени неколку училници и беа повредени тројца ученици кои навреме беа евакуирани од пожарот и однесени во болница со помош на екипите на Итната медицинска помош од кочанскиот здравствен дом.

Евакуацијата и симулацијата на пожарот се спроведе со учество на сите вработени во училиштето и учениците . Од вежбата се покажа дека ОУ „Малина Попиванова“ како и ТППЕ на Кочани се подготвени за брза реакција при евентуална несреќа и справување во случај на пожар.

-Акцијата ја оценувам како многу успешна. Успешноста се гледа по времето на извлекување на учениците. 370 ученици и вработени успеавме за три минути да ги евакуираме и брзината на доаѓање на противпожарната служба како и извлекувањето на евентуално повредените лица. Се надевам дека оваа успешна акција ќе немаме прилика да ја користиме во реална ситуација, рече   Ивица Цимбалевиќ, директор на ОУ „Малина Попиванова“ .

ТППЕ на Кочани ги подржува ваквите активности на кочанските училишта оти истите се од големо значење за учениците да знаат без паника да го напуштат училиштето при евентуално избувнување пожар.

-Успешно помина акцијата и успешно ја завршивме симулацијата на три повредени деца. Извлечени се од страна на ТППЕ на Кочани и згрижени се од страна на Итната медицинска помош. Голема благодарност и до ОО на „Црвен крст“ Кочани што ни помогнаа во организацијата на интервенцијата, рече Дејан Арсов, командир на ТППЕ – Кочани.

Арсов додаде дека пожелно е секое училиште да организира вакви симулациски вежби преку кои се утврдува колку училиштето е подготвено да реагираа во случај на пожар или несреќа. Вежбите се спроведуваат согласно планот за евакуација при несреќи.

Т. Велкова

Сподели

©2013 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

malina3

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 74 гости и нема членови


web counterqr code