Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

komandir12.02.1014 Новиот командир на ПС-Кочани, Гоце Стоиловски во своето прво јавно претставување ги презентираше информациите по однос на годишниот извештај. Тој е засега вршител на должноста, откако МВР експресно и без образложение изврши смена на оваа функција.

Новиот командир не беше расположен за давање изјави. Дојде на седницата на Комисијата за сообраќај, јавна безбедност и противпожарна заштита, кусо го даде извештајот и вети соработка со медиумите.

За причините за разрешувањето на неговиот претходник Бранко Стојановски и назначувањето за вршител на должноста на 16-ти минатиот месец не даде одговор ниту на прашањето на претседателот на Комисијата, туку упати во Министерството за внатрешни.

Рече дека е реален порастот на криминалитетот во Општината, но имаше објаснување за зголемените број случаи на нарушување на јавниот ред и мир.

-Во врска со криминалитетот сакам да кажам дека таа цифра, тој процент е реален, а во врска со нарушувањето на јавниот ред и мир, овде е дадено едно образложение дека реалната состојба не е таква. Бројката е повисока паради поднесувањето барања за прекршочни постапки од 2012 година, рече Стоиловски.

За зголемениот број на сообраќајни незгоди, командирот реферираше дека се предизвикани поради непрописно паркирање.

Со мнозинство гласови, членовите на Комисијата за сообраќај, јавна безбедност и противпожарна заштита го прифатија Годишниот извештај за работата на ПС- Кочани, што потоа ќе биде понуден на усвојување од страна на советниците.

Г.Лалов

Сподели

©2013 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

komandir3

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 69 гости и нема членови


web counterqr code