Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

vinarija14.02.2014 Во село Бели свечено беше отворена винаријата „Тинг“. Станува збор за современа винарија каде се вградени најновите технолошки достигнувања во винопроизводството и каде со дополнителни иновации ќе се креираат вина со уникатен карактер и вкус.

Производството на винаријата „Тинг“ ќе се базира на грозје од лозови насади од овој крај, но ќе се откупува и од регионот.

Градена е по најсовремени стандарди за квалитет, како и органска заштита на грозјето.

Сопственикот Славе Јорданов вели дека долги години стрпливо се градела винаријата.

За почеток ќе биде со капацитет да се произведува 100 тона вино годишно. Винаријата, како што вели Јорданов, ја изградиле за да се докаже дека и во овој крај може да се произведува квалитетно вино и ракија и да се обработува лозје.

Исто така регионот климатски одговара за одгледување на лозје и токму тоа било пресудно да се одлучи да изгради нова винарија.

Во првите години ќе се произведува до 500 илјади литри вино годишно за во иднина да се произведува милион литри вино годишно како што е проектирана самата винарија.

-Содржината на винаријата ќе биде малку проширена затоа што винскиот туризам во светот зазема значајно место во туризмот воопшто. Целта ни е да направиме и еден комплекс од спа центар, соби за спиење, ресторани, ловни клубови и коњички клуб каде ќе можат гостите кои се љубители на јавање на коњи да уживаат. Гостите кои ќе дојдат еднаш да посакаат повторно да дојдат, рече Славе Јорданов, сопственик на винаријата „Тинг“.

Условите за производство на вино се добри, земјиштето е откупено од страна на сопственикот. Патот до винаријата е асфалтиран , има струја и водоснабдување. На свеченото отворање присуствуваа голем број гости и пријатели на сопственикот, како и градоначалниците на Кочани, Чешиново – Облешево, Пробиштип и на Македонска Каменица.

Т. Велкова

Сподели

©2013 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

vinarija1

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 60 гости и нема членови


web counterqr code