Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

grobista26.06.2013  Еднократен надоместок од 9 илјади за единечна, и 17 илјади за двојнa парцела ќе треба да платат носителите на гробно место во кочанските градски гробишта.

Со оваа одлука ќе излезе КЈП “Водовод“ пред советниците, со очекување да биде усвоена на наредната редовна седница.

Доделувањето на користење на гробното место е лична службеност и се прави по претходно склучен договор меѓу претпријатието и лицето кое се јавува како носител на парцелата. При тоа, со плаќањето на надоместокот, носителот го добива местото на неопределено време. Со договорот, покрај еднократниот надоместок што треба да го плати носителот, тој се обврзува и редовно да го плаќа надоместокот за одржување на гробното место, односно т.н. гробарина, што се утврдува со посебна одлука.

Во изминатиот период од КЈП “Водовод“ ги повика сите граѓани кои се сопственици на парцели во градските гробишта да се јават заради утврдување на носителот  на местото. Од вкупно 4.300 гробни места, до сега за околу 3.400 е утврдена сопственоста.

Рокот за завршување на процедурата истекува на 30 јуни и ќе нема пролонгирање. После овој рок ќе се впишуваат гробните парцели само за нови смртни случаи.

Т. Ајтовски

Сподели

grobista4grobista2

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 118 гости и нема членови


web counterqr code