Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

lovecka224.02.2014 2013 година оцената како успешна за ловците од Кочанскиот регион. Во ресторанот Але - Дар во саботата се одржа традиционалната Ловечка вечер чија цел е дружење на ловците од регионот и да се соберат на едно место барем еднаш во годината.

-Евоциравме многу спомени во изминативе години. Имаше и настани и случки и позитивни и негативни работи во однос на ловот и еве на оваа вечер е можност да ги споделиме тие спомени и заеднички да ја крунисаме добро завршената ловна сезона во која имаше добро дружење и забава и добар отстрел, рече Дејан Данев, претседател на ЛЗ „Осогово“ .

Главната награда ловечка пушка „Бокерица“ што ја доделува ЛЗ „Осогово“ отиде во рацете на Оливер Шахинов од Кочани.

-Јас сум ловец повеќе од 20 години. Многу сум среќен што ми се падна главната награда и ќе му се заблагодарам на ЛЗ „Осогово“ што ми ја додели. Ќе имаме богат лов со оваа пушка се надевам, рече Оливер Шахинов , добитник на главната награда.

Освен ловечката пушка се делеа и други вредни награди од спонзорите што ги имаше повеќе на број. Зајаци, фазани, воздушна пушка, футроли за пушки и диво прасе. Ловците задоволни од измината ловна сезона.

-2013 година можам да кажам дека е успешна за мене. Имам отстрелано дива свиња. Волк немам отстрелано , но се надевам дека и тоа ќе биде некогаш. Им препорачувам на сите кои сакаат да бидат ловци да не се двоумат, туку да станат ловци затоа што ловџиството е добро и забавно хоби, рече Александар Штерјов, член на ЛЗ „Осогово“.

-Во ловџиството сум скоро 14 години. Прекрасно е да се биде дел од групата и од ловците од Кочани затоа што да се лови е пред се забавно и вистинска рекреација, а задоволството е поголемо доколку фатиме по нешто , рече Ване Петров, ловец од с. Грдовци.

ЛЗ „Осогово“ од Кочани од самото постоење од 1924 година до денес има многу успеси но и падови. 2013 и 2014 година може да се обележат како години на ловците бидејќи ја покажаа својата организираност и во тешките моменти застанаа на страна на здружението. Моментално здружението брои 350 ловци. Тоа покажува дека во кочанскиот регион ловџиството е главно хоби или задоволство што ќе се негува и во иднина, додаде Данев.

Ловците ги забавуваше атрактивната Татјана Лазаревска со групата „Милениум“ од Кочани.

Т. Велкова

Сподели

©2013 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

lovecka3

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 51 гости и нема членови


web counterqr code