Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Krvodariteli227.02.2014 30 крвни единици даруваа кочанските граѓани на редовната крводарителска акција што се одржа во Црвениот крст.

Кочанските граѓани секогаш се хумани кога станува збор за дарување на скапоцената течност, но, се уште не можат да ја надминат соседна Виница чии граѓани се рекордери во државата во дарување крв, потенцираше д-р Илија Петрушев, од одделот за трансфузиологија во Штип и додаде дека и покрај редовноста на Кочанци во дарувањето, секогаш постои недостаток на посебни крвни групи кои најмалку ги има.

-Во различен период се соочуваме со различен дефицит на крвни групи. Најмногу е застапена крвната група нулта позитив, а најмалку ја има АБ негатив.

Но, тоа не значи дека некогаш не може да се јави дефицит и од таа што најмногу ја имаме, рече д-р Илија Петрушев, оддел за трансфузиологија - Штип.

На крвните групи со RH негатив отпаѓаат само 15 % од вкупното население. Од таа причина секогаш се јавува и дефицит на крвните групи со негативниот фактор.

-Околу 40 пати до сега имам давано крв. Многу убаво се чувствувам кога давам крв, рече Митко Ангелов, крводарител.

-Им препорачувам на сите кои можат да даруваат крв. Со тоа прават хумано дело, Благој Петров, крводарител.

Граѓаните и овој пат ја имаа можноста да направат биохемиска анализа на крвта и ја искористија скоро сите дарители.

Т. Велкова

Сподели

©2013 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

Krvodariteli4

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 60 гости и нема членови


web counterqr code