Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

grom28.03.2014  Имињата на носителите на кандидатските листи за парламентарните избори ги објави и Граѓанската опција за Македонија..

Носител на кандидатската листа за изборната единица 3 е Штерјо Николов од Велес, член на републичкото раководство, односно на Извршниот одбор на ГРОМ. Од нашиот регион највисоко на листата котира Лилјана Арсова од Кочани, на петтата позиција, а далеку зад неа на осумнаесеттото место е Крумислав Постолов. Кандидати од Виница и другите две помали општини во регионот партијата не истакна.

Лидерот на партијата, Стевчо Јакимовски рече во ГРОМ одбрале квалитетни луѓе кои треба да донесат успех, односно со свои претставници да седнат во парламентарните клупи.

Пред неколку дена со носителите и имињата на лицата од кандидатсктите листи излезе и ВМРО-НП. Како што е познато, носител во тројката ќе биде лидертот на партијата Љубчо Георигевски.

Од Општина Кочани на оваа листа има дури четворица кандидати. На третата позиција е Ивана Динова, на 10-та Живко Сенесов, актуелен претседател на Општинскиот комитет, а по него на 14. место е Венцо Наунов и Славица Богатинова на 18. место.

За сега се уште останува непознат составот на кандидатската листа за пратеници од владејачката ВМРО-ДПМНЕ. Во јавноста се зборува дека дури три позиции би можеле да добијат членови на партијата од Кочани.

T. Ајтовски

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 51 гости и нема членови


web counterqr code