Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

protest209.04.2014  Роднините и соселаните на Зоран Савев од Зрновци се собраа на мирен протест пред Апелациониот суд во Штип со барање да се обнови судскиот процес против него. Тие сметаат дека тој неправедно е обвинет за кривично дело силување, затоа што такво нешто воопшто не сторил.

Во текот на судската постапка биле прекршени основните човекови права, односно било водено нестручно вештачење на случајот, а немало ни соодветни сведоци, заради што луѓето кои протестираа рекоа дека се сомневаат во судските одлуки.

- Нашето сознание за дадениот наод и мислење од страна на Бирото за вештачење од стручно лице невропсихијатар, во кој наод се изнесува дека лицето со болест, дијагностицирана кај, во овој случај оштетеното лице, е склоно кон фантазирање, односно изнесување случки што воопшто не се случиле.

Исто така, од дадените изјави од граѓаните на село Зрновци за оштетената личност јасно се гледа дека тие добро ја познавале и за неа формирале мислење дека се работи за нестабилна личност, склона кон лажење и изнесување невистини, односно постапки што не се случиле, рече претставничка од Иницијативниот одбор за собирање потписи за поддршка на Зоран Савев.

Соселаните на Савев велат дека не е направено судско вештачење од референтна институција, ниту пак во текот на судењето се слушнало мислењето на сведоци.

- Предлагани се повеќе сведоци, на ниту еден сведок не му е овозможено да даде исказ, односно соочување со оштетената. Заради тоа тука се собрани сите луѓе, сите се разочарани, цело Зрновци тагува за него, затоа што е чесен и искрен човек, Димитар Савев, брат на осудениот Зоран Савев.

Според адвокатот на Савев, нарушено е неговото основно право да може да се брани.

- Доколку повнимателно ја погледнеме Европската конвенција за човекови слободи и права, поточно во член 6, став 1, точка г, јасно е наведено дека едно од основните човекови слободи и права е правото на одбрана. Значи, секој има право да бара да се спроведуваат докази, да се соочуваат сведоци, како од Обвинителството, така и од одбраната, рече Благој Јованов, адвокат.

И соселаните на Савев рекоа не веруваат дека тој бил сторител на некакво кривично дело, а уште помалку на силување.

- Познавајќи ги луѓето кои го обвинуваат и познавајќи го него како обвинет, мислиме дека тоа не би имало шанси да се случи....Зоран Савев беше претседавач на Советот во Општина Зрновци, значи почитуван од луѓето и ценет човек, без трошка да има сомнение за некакво дело, недело, рекоа жители на Зрновци.

Членовите на Иницијативниот одбор за собирање потписи за давање поддршка на Зоран Савев очекуваат дека нивното барање ќе биде прифатено и Апелациониот суд ќе донесе решение за повтотрување на судската постапка против него. На тој начин тој ќе можел да ја докаже својата невиност и ќе ја отфрлел неправдата што му е нанесена.

Т. Ајтовски

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 69 гости и нема членови


web counterqr code