Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Otpor-Vinica_1.jpg14.02.2013 Маршот на отпорот во Виница тргна кон центарот на градот, а заврши над градскиот плоштад. Стотина граѓани, членови и симпатизери на опозицијата со транспаренти со политичка содржина и памфлети на кои пишуваше „ОТПОР“ маршираа против „режимот“ на власта. Карванот запре на улицата „Маршал Тито“, од каде членови на Сојузот за иднината, како и истакнати локални партијци упатија пораки кон власта.

- Само во последните 5-6 години од Македонија се иселиле 450 илјади Македонци, 86 000 зеле бугарски пасоши со цел да егзистираат во друга држава. Е, ова  Македонија господо од власта, ова е Македонија за која вие молчите -рече Соња Ѓоргиева од ЛДП.

- Често можеме да слушнеме немојте да зборувате, бидете потивки, правдини не истерувајте, ќе не кажеле во Комитетот на ДПМНЕ, е тогаш ќе сме виделе. На кое дереџе дојдовме, таа работа не ја бива, тоа така не оди, тоа така нема да се случи - порача Орце Јордановски од СДСМ.

-Она што го направи Груевски со бруталноста со своите пиони ќе влезе во аналите на светската историја и парламентарна демократија. Тоа се случува после 7 века, тоа го направил само Кромвел во Англија во 14 век и сега Груевски во 21 век - рече Тито Петковски, лидер на НСДП.

-Во наше време полицијата беше на една страна, а бандитите на друга. Сега се е измешано. Гледате што се случи со „Детонатор“ во Источна Македонија, тоа се истите оние луѓе кои ги полнеа кутиите, ги местеа изборите во 2011 година - рече Стевче Јакимовски од СДСМ.

Пред присутните се обрати и опозицискиот кандидат за градоначалник на Виница Венцо Вуинов.

-Дали знаете некој капитален проект реализиран во последните четири години? Нема таков, затоа имаме поскапи сметки за вода, поскапи сметки за ѓубре, за осветлување и поскап данок, а повеќето села во Општината немаат вода по половина година - рече Венцо Вуинов, кандидат за градоначалник на Виница.

Додека се држеа говорите од спротивната страна се собра и група приврзаници на власта. Неколку пати доаѓаше до вербални пресметки, но полицијата не дозволи да се случи посериозен инцидент.

Г. Лалов

Сподели

Otpor-Vinica 2

Otpor-Vinica 3

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 66 гости и нема членови


web counterqr code