Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

makteon330.04.2014 Наместо на познатото светилиште во Горно Гратче овогодишниот собор „Мактеон“ ќе се одржи на Дабот кај село Бели, најавуваат организаторите.

Локацијата се менува заради временските услови, бидејќи според најавите на метеоролозите за време на викендов се очекува дожд.

-Ве информирам и ве поканувам на „Мактеон“ што годинава ќе се одржи на Дабот кај село Бели. Ја менуваме локацијата поради дождовите што се најавуваат во текот на целата недела и поради тоа што е многу влажно, патиштата не се проодни до светилиштето „Мактеон“. Затоа повелете на Дабот во Бели, таму има струја, вода и покрив над глава заеднички да прославиме се што е македонско, рече Симеон Иванов – Канго, организатор.

Космополитскиот собор „Мактеон“ и годинава се реализира во три дена. Во петокот е планиран рок хепенинг на Летната сцена на Центарот за култура.

Во сабота настап на фолклорни ансамбли, а централното случување на Дабот кај село Бели каде е планирана програма со одржување на спортски игри, аудио – визуелна илустрација, кревање на македонското знаме и обраќање и рецитал на кумот и гостите.

Настап ќе имаат културно уметнички друштва од Прилеп, М. Каменица, Кочани, Охрид и Штип.

Т. Велкова

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

makteon

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 70 гости и нема членови


web counterqr code