Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

ruen07.05.2014  Поранешната автомобилска индустрија “Руен“ од Кочани по неколкугодишен прекин наскоро ќе обнови дел од производството.

Фабриката доби и ново име - “Руен инокс аутомобиле“ откако на првата електронска аукција во Македонија за сума од 1,5 милион евра ја купи конзорциумот од фирмите “Тинг инокс“ и “Офис експрес“ од Кочани.

Во тек се неопходните реконструкции на производните погони, испитувањето на перформансите на машинскиот парк, доработка на одредени алати, како и разработување на пазарот, по што за идниот месец се најавува почеток на производството.

- Планираме на 1 јуни да биде стартот на производството, но во овој момент ги отвораме вратите за услугите, а тоа се репарација на квачила, термичка обработка за услуги и ковачница. Подготвени се и енергетски оспособени погоните, во понеделник стигнува пропан-бутан гас, електриката е во исправна состојба и подготвено е да започнеме со услужните работи и дејности, рече Славе Јорданов, претставник на “Руен инокс аутомобиле“.

Се најавува дека по рестартирањето фабриката ќе го задржи досегашното производство со воведување производи од инокс материјали и делови за потребите на современата автомобилска индустрија.

- Почнуваме со производство како и до сега, значи комплетно спојки и делови за автомобилската индустрија, а ќе се обидеме да ги повратиме сите пазари што порано ги имал “Руен“. За почеток бројот на вработени ќе биде 120 лица, а проектирано е да стигнеме до 340. Мора да сфатите дека мораме постепено да примаме кадри бидејќи пазарот е запоставен. Додека пазарите да се отворат паралелно и ќе се вработуваат луѓето, додава Јорданов.

На прес-конференција што се одржа во просториите на фабриката беше речено дека рестартирањето ќе значи продолжување на 50-годишната традиција на поранешниот “Руен“ и 25-годишната традиција на “Тинг инокс“.

- “Руен инокс аутомобиле“ ќе започне производство на досегашната програма на спојки, а ќе се осовремени со производи од инокс материјали и делови за автомобилската индустрија. Фабриката ќе го вработи целиот стручен кадар кој со своето знаење и искуство многу бргу ќе го раздвижи производството, а паралелно ќе се примаат и нови млади кадри кои ќе бидат иднината на оваа фабрика, рече Јорданов.

“Руен ИТ“ пред една ипол година отиде во стечај, откако францускиот инвеститор не успеа да ги подмири натрупаните долгови. Фабриката неколкупати неуспешно се продаваше во пакети, а дури во средината на минатиот месец се продаде делот во кој влегоа објектите, машините и алатите.

Т. Ајтовски

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 55 гости и нема членови


web counterqr code