Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Soobrakjajka-207.05.2014 Повреди на нога, скршеници на скочен зглоб е билансот од сообраќајната несреќа што утрово се случи на улицата „Маршал Тито“, кај Крушарски мост.

Имено, 18 годишната С. К. од Кочани движејќи се по улицата во правец кон Трговскиот центар со скутер удрила во автомобил што доаѓал од споредната улица.

Одбивајќи се од тој автомобил удрила во уште еден што се движел по „Маршал Тито“. Според кажување на очевидци, од ударот девојчето летнало од скутерот. Заштитната кацига која девојчето ја носело спречило посериозни повреди на главата.

Според лекарите од Итна во кочанскиот здравствен дом С.К. е донесена во свесна и контактибилна состојба, но поради скршениците на левата нога однесена е на хируршкото одделение на кочанската Општа болница.

Според д-р Љупчо Ѓорѓиев, ортопедски хирург, девојчето се наоѓа во стабилна состојба, но поради сериозноста на повредите на ногата поточно поради скршениците на двете коски на скочниот зглоб препратена е на ортопедската клиника во Штип. Други посериозни повреди нема, додава д-р Ѓорѓиев.

Кочанската полицијата направи увид на местото на сообраќајната незгода и допрва ќе се утврдуваат деталите околу нејзино настанување.

Т. Велкова

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

Soobrakjajka

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 58 гости и нема членови


web counterqr code