Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

soobrakajna policija23.05.2014  Вкупно 39 инспекциски контроли на возилата со кои се врши јавен превоз на патници извршил овластениот иснпектор за патен сообраќај. При инспекцискиот надзор била побарана и помош од полициски службеници од одделението за безбедност во патниот сообраќај.

Според сумираните податоци за минатата година, скоро кај сите случаи кога биле контролирани возилата се констатирани извесни неправилности или законски прекршоци поради кои се преземни соодветни мерки.

При санкционирањето на прекршоците извршени се 6 порамнувања со врачување на платен налог, а биле поднесени и 6 барања за поведување на прекршочна постапка до Комисијата за прекршоци при Министерството за транспорт и врски Скопје. Од нив досега позитивно биле решени 3 барања, по што превозниците се казнети со по 500 евра во денарска противвредност.

При инспекцискиот надзор на лице место биле изготвени 19 записници за извршен инспекциски надзор, а издадени се и 11 решенија за отстранување на утврдени недостатоци на превозниците. Превентивните контроли имале и позитивен ефект, при што во 13 случаи биле изготвени заклучоци за запирање на постапката поради тоа што во меѓувреме биле отстранети утврдените недостатоци кај возилата.

Инспекцискиот надзор што го врши овластениот инспектор се однесува на општинскиот линиски превоз, авто-такси превозот како и посебниот линиски превоз на патници што се врши на подрачјето на општина Кочани.

T. Ајтовски

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 66 гости и нема членови


web counterqr code