Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Poplavi27.05.2014  За само два часа обилните врнежи од дожд ги наполнија дворовите на куќите во селата Чифлик, Чешиново и Уларци. Жителите не очекувале дека водата ќе им дојде до куќните прагови, но сериозноста на ситуацијата цела вечер ги оставила будни, додека се обидувале да спасат што можат. Велат дека досега немало толку пороен дожд, проследен со силни грмотевици и краткотраен град.

- Тоа беше страшно, и децата и ние постарите се исплашивме, се спушти небото, како магла да падна, ништо не се гледаше, рече Убавка Стојчева од Чешиново.

- Вода имаше во старата куќа 70 сантиметри, уште малку да се качи до креветите, рече Митко Арсов од Чешиново.

- Во дворот беше до колена вода, корита стававме и алишта за да не влезе во ходникот. Еве, тепихот мораше да го изнесеме надвор, ќе се скапи, да го испереме и пак да го внесеме, внатре е се мокро, рече Драга Трендафилова од Чифлик.

Многу малку можеле да сторат луѓето чии дворови за кратко време се нашле под вода, па она што изутрината го спасуваа веќе беше оштетено или неупотребливо.

- Ова долу, таму на приземје, е бања, полно е, машината за перење е дигната во вода, внатре е фрижидер за длабоко замрзнување полн со месо, исклучено е, нема шанси, веќе 18 часа е ова, рече Бранко Николов од Чешиново.

- Долу во визбата ми е полна со вода, таму шишиња, зимници што имаше нешто останато, многу е вода и фекалиите се враќаат од главниот колектор, не ја собира горе водата по каналот, рече Јордан Петров од Чешиново.

- Штета ќе имам некаде околу 40 илјади, имам бел ориз оставено во овие простории, компири, нешто тука имам инвентар, се е оштетено, тоа не е за употреба веќе, рече Зоран Ефтимов од Чешиново.

Чешиновци се загрижени што водата наместо да истекува и понатаму надоаѓа од канализацијата и дополнително им го загрозува имотот.

- Пожарна или некој да дојде со моторче да се извади оваа вода, да не влезе дома, готово веќе до таму е дојдено, сега само што измерив уште еден сантиметар фали да влезе во куќата, а наоколу е секаде, имаме прасиња мали, ако влезе таму сите ќе се удават, додава Убавка Стојчева од Чешиново.

Жителите на Чифлик имале помали проблеми со водата во куќите, но уништени се земјоделските посеви со пченка и градинарски култури. Велат дека голема е веројатноста да има оштетувања и на оризовите површините што биле засеани пред неколку дена.

T. Aјтовски

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 89 гости и нема членови


web counterqr code