Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Maturanti vinica26.05.2014 170 матуранти од виничката гимназија во петокот го славеа завршувањето на средното образование.

Сите облечени во фустани и костуми со своја замисла и креација продефилираа по црвениот килим поставен во дворот на училиштето.

Добија силни аплаузи од виничката публика која во голем број се собра да ги види овогодишните матуранти.

Секоја генерација посебна за себе си носи свои интереси и желби соодветни во времето во кое живееме. Некои со планови да го продолжат образованието на факултетите во државата, други пак да ја напуштат државата.

-Сите четири години во виничката гимназија поминаа многу брзо, со учење и дружење. Средношколските години се најубавите во животот и никогаш нема да ги заборавам, рече Александра Илијева, матурантка во СОУ „Ванчо Прке“.

Виничките матуранти матурската вечер ја прославија во ресторанот „Конак“ , а за нив пееше Елена Ристевска која беше изненадување од директорот на гимназијата Зоран Ангелов. Освен Ристевска, матурантите ги изненади и виничанецот кој живее во Бугарија познатиот глумец Игор Дамјанов кој приреди посебно шоу за нив.

И по завршување на матурската прослава продолжуваат обврските за матурантите. 115 се имаат пријавено за полагање државна матура која ќе биде на 31 мај, а останатите ќе полагаат училишна. Потоа ќе следуваат уписите на факултет. Матурантите славеа до раните утрински часови.

Т. Велкова

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 74 гости и нема членови


web counterqr code