Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

reli-ponikva29.05.2014 Потврда на раширената констатација дека спортот во Кочани стагнира или назадува е и згаснувањето на рели трката на Пониква, за чие возобновување нема можности неколку години по ред.

Се одбележува нова годишнина од „погребувањето“ на најатрактивниот спортски настан во градот, особено за љубителите на автомобилизмот, брзото возење и адреналинот.

Последната трка се одржа во 2008 година кога организатор беше Автомобилистичката федерација на Македонија, со техничка поддршка на АМД „Лопен“, кое амбициозно го стартуваше целиот проект, а учествуваше и директно во трката со свој возач.

20-тина учесници редовно беа дел од овој спектакл што се одржуваше 15 години во низа. Беше присутна целата домашна елита која за волја на вистината годините претходно беше и побројна отколку сега, гостуваа и возачи од соседните земји, но и од подалеку.

На патеката долга близу 7 километри настанот беше поместен во два дена. Во саботата се одржуваа тренинзите, а во недела официјалната трка. Имаше многу атракција, но и инциденти, за среќа најчесто без фатални последици. Сето тоа намамуваше илјадници гледачи, претежно локална публика, но и од соседните градови, која уживаше покрај патеката во перформансот на учесниците и убавото сончево време.

Поради недостиг од пари релито во Кочани замре, засега без внатрешна или надворешна иницијатива за негово враќање на старите патеки. Уште еден спортски настан кој ќе остане само во аналите на спортското живеење на Кочани.

Г.Лалов

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 73 гости и нема членови


web counterqr code