Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Nevreme111.06.2014  Бура што траеше триесетина минути, проследена со пороен дожд и ветер попладнето направи хаотична атмосфера во Кочани. Скоро на сите страни се гледаа откoрнати дрвја и искршени гранки, а улиците се претворија во реки.

Големиите количини вода носеа се пред себе, а ветерот искина поголем број кабли за телефонски и телевизиски пренос, како и за електрично напојување.

На неколку места во градот поради паднатите дрвја што се препречија на сообраќајниците, во прекин беше и нормалното одвивање на сообраќајот, па возачите бараа алтернативни решенија за да стигнат на целта.

Најкритично беше на улицата “Борис Трајковски“ спроти џамијата каде неколку дрвја од дрворедот се нашле на коловозот во моментот кога поминувало патничко возило со делчевски регистерски таблички. Од ударот возилото претрпело поголема штета, па мораше да интервенира и Противпожарната единица. За среќа возачот и совозачот поминале без последици.

Оштетено возило имаше и на големиот паркинг на Трговскиот центар, каде од падот на гранка од дрвото во близина искршено е задното стакло, а има и други оштетувања. Паднати дрвја имаше и во близина на Градскиот парк кај чешмата со мозаикот на Св. Петар и Павле, кај градскиот пазар и на повеќе други места.

Граѓаните од повеќе улици во ниската зона од градот се пожалија на затнати шахти и поплавени подрумски простории. На неколку куќи на улиците “Осоговска“ и “Христијан Карпош“ имаше оштетени кровови и искршени поголем број прозорски стакла.

Санирањето на оштетувањата започна веднаш по невремето, а последиците од него допрва ќе се сумираат.

Т. Ајтовски

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

Nevreme2Nevreme3Nevreme4

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 52 гости и нема членови


web counterqr code