Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

orizari ulica18.06.2014 Заборавени граѓани од населбата Оризари со години газат кал, камења и одат по црн пат за да стигнат до своите живеалишта. До нивните домови не стигнува ниту такси, ниту пак смеат да се разболат оти до таму по вакви патишта амбулантно возило не стигнува. Жителите се жалат дека се отсечени од населбата , како да живеат во планина каде што никој не може да стигне.

Од младите луѓе кои живееле тука скоро сите се заминати во странство оти тука не гледаат никаква иднина за живеење. Останаа само повозрасните граѓани кои мака мачат секојдневно да одат по ваков неасфалтиран пат. Особено е страшно кога врнат дождови како што е случај со изминативе денови.

Од кал не можат да стигнат до куќите. Повеќепати досега се обратиле до градоначалникот Димитровски и надлежните во локалната самоуправа, но наидуваат само на празни ветувања од нивна страна кои се позачестени пред и за време на избори.

-Се обративме до градоначалникот Димитровски и цело време ни ветуваат дека ќе го асфалтираат патот, ама досега не е направено ништо. Остаревме газејќи по кал и камења. Младите избегаа надвор од државата, велат не сакале тука да седат. Викаме такси – не доаѓа, викаме брза помош – не доаѓа. Ни трактори не поминуваат тук а за друго возило не станува збор, велат жителите на Оризари.

Преку медиумите апелираат до локалните власти, бидејќи станува збор за пат од околу 300 метри, што е можно побргу да се реагира и да се направи овој значаен локален пат за жителите на Оризари. Во 21 век во држава која се стреми кон ЕУ ваквата слика е само лоша порака за имиџот и иднината на оваа земја, порачуваат жителите.

Т. Велкова

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 49 гости и нема членови


web counterqr code