Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

trgovija so luge27.06.2014  Иако се уште во минимални граници, случаите на трговија со луѓе не го одминуваат ниту Кочани. Во изминатиот период регистрирани се неколку случаи што за сега се табу тема.

Јавноста многу малку е информирана за можностите индивидуалната слобода да биде злоупотребена, а од друга страна тоа ретко се пријавува кај надлежните институции.

Сепак, користењето странска помош и искуства можат да расветлат многу случаи што би можеле да се третираат како трговија со луѓе, поради што Координативното тело во општина Кочани што е оформено за превентивно дејствување против овие негативни појави добива поддршка во вид на обука од Германското друштво за интернационална соработка – ГИЗ.

- Ние првпат кога дојдовме во контакт со ГИЗ кажавме дека кај нас нема трговија со луѓе. Меѓутоа сега, откако малку подлабоко сме инволвирани во оваа проблематика, гледаме дека и не е баш така, односно имаме поединечни случаи на трговија со луѓе кои поминуваат невидливо, но сепак сме тука за да ги канализираме работите, рече Аника Илијевска Ѓоргиева од Одделението за јавни дејности на Општина Кочани.

Во салата на Советот на Општината се реализираше обука за помош и поддршка на жртвите на трговија со луѓе. Соработката со ГИЗ иницираше проект кој освен превентивното работење против трговијата со луѓе, опфаќа и социјална заштита на ранливите категории граѓани.

- Во рамки на проектот, покрај отворањето канцеларија за социјални услуги која веќе работи, имавме за задача да формираме координативно тело со членови од институциите, од граѓанските здруженија, од верските заедници. Тие се присутни тука, целта е да се презентира деловникот за работа, да се види кои се нивните задачи и ингеренции, за да можеме понатаму одделно да работиме по групи, бидејќи се работи за едно поголемо тело кое не може да функционира заедно, додава Илијевска Ѓоргиева.

На обуката во Кочани имаше претставници од повеќе области во општеството, почнувајќи од образованието, детската заштита, социјалната заштита, полицијата, здравството и други инститцуии. Исто така имаше и од невладиниот сектор кој е вклучен во обезбедувањето социјална заштита, како и од верските организации.

Т. Ајтовски

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 72 гости и нема членови


web counterqr code