Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

stara kasarna01.07.2014  Нема надеж за граѓаните сместени во објектот на Стара касарна дека наскоро ќе дочекаат подобри услови за живот. Повеќе од две децении тие се среќаваат со неможност за задоволување на основните потреби за кров над глава, а супстандардната состојба во која егзистираат не озвозможува хуман начин на живеење.

Без канализација и со само една чешма од која се снабдуваат дваесетината семејства, Старата касарна останува неизлечива социјална рак-рана на Кочани.

Многу планирања и ветувања имаше во изминатиот период дека ќе се најде излез од ситуацијата, сите градоначалници кои доаѓаа и заминуваа се залагаа да најдат соодветно решение, но се остана без успех.

Тема на расправа овој проблем неретко е и на седниците на Советот, каде прашањата одат во насока да не престане барањето излез од состојбата.

- Дали се планира нешто, има ли стратегија за решавање на проблемот на овие граѓани? Просторот што е таму знаеме во каква состојба е, рече Лилјана Арсова, член на Советот на Општина Кочани.

Официјалниот одговор пд Локалната самоуправа е дека нема пари за решавање за сместување на станарите од Старата касарна. Тоа значи дека нема ни одреден рок во иднина кога би можело нешто конкретно да се стори за тие да се иселат и вдомат во соодветен простор.

- Не можам да кажам ништо повеќе освен дека поради недостаток на средства сега за сега ќе остане така како што е. За жал, и тие граѓани живеат во суб-услови, значи многу ниски услови, многу се блиску и до Универзитетскиот центар, значи до студентите, се мешаат интелектуалци со сосема друга категорија на луѓе, меѓутоа нема друго решение. Донаторите кои сакаат да донираат кога ќе видат каква е состојбата воопшто не сакаат да разговараат. Кога ќе се обезбедат средства дури тогаш ќе може нешто да се каже, рече Ратко Димитровски, градоначалник на Општина Кочани.

Пред околу две ипол години Општина Кочан изврши измена на урбанистичкиот план во месноста Колерски гробишта. На таа локација беше предвиден простор за изградба на објекти за социјално загрозените ромски семејства, главно од Старата касарна.

Со донаторската конференција што се организираше во хотелот “Национал“ требаше да се обезбедат пари за оваа намена, но по околу две години и покрај првичните најави од унгарската амбасада и други странски претставништва во Македонија, резултати до сега нема.

Т. Ајтовски

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 89 гости и нема членови


web counterqr code