Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Soobrakjajka1 deponija08.07.2014  Три потешко и две полесно повредени маолетни момчиња е билансот од тешката сообраќајнa несреќа што утрово околу 5,30 часот се случи на патот Пониква – Кочани над Градската депонија.

Патничкото возило “фолксваген голф“ што се движело кон градот, излетало од коловозот и завршило во удолнината покрај патот. При ударот дошло до поголемо оштетување на задниот десен дел каде седело едно од потешко повредените момчиња. Исто така, како последица од силниот удар еден од сопатниците излетал од автомобилот и се здобил со повреди.

На местото на несреќата видливо беа траги од кочење, но поради сувата трева возилото не успеало навреме да запре. Повредените момчиња итно биле пренесени во кочанската болница каде им била укажана прва помош и санирање на повредите.

- Сите се родени во 1997 година од кои две, со полесни повреди со иницијали К.Т и П.К., се испратени на домашно лекување, едно е задржано во интензивниот оддел на хируршкото одделение, тоа е дете со иницијали А.М., додека едното од нив што е со потешки повреди Д.А. е испратено веднаш во трауматологија во Скопје и едно од нив се уште се наоѓа тука, се прават испитувања, анализи, рентген снимки, тоа е со иницијали Ф.Ц. Со него се уште не ја знаеме состојбата, ќе кажат докторите, рече Христина Кабова – Димитровска, главна медицинска сестра во Општа болница – Кочани.

Местото каде што се случи сообраќајката овозможува возење со поголема брзина што најверојатно е причина за излетувањето на возилото. Увидот што го направи полициска екипа и истражен судија треба да дадат одговор како дошло до несреќата.

Инаку, ова е втора сообраќајна несреќа што за една недела се случува на патниот правец кон Пониква. Минатаиот викенд кај месноста Лешка кривина по излетување на автомобил загина бремена жена, а возачот беше повреден.

Т. Ајтовски

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 71 гости и нема членови


web counterqr code