Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Sead Jasarov15.07.2014  34-годишниот Сеад Јашаров од Кочани неодамна доживеал непријатно искуство откако наместо да патува кај роднините во Шведска, бил вратен од полициските службеници на аеродромот во Скопје.

Откако ги поминал двете патнички контроли на авионските билети и другите документи, бил запред од полицаец кој му нашол забелешка поради мало оштетување на пасошот и му наредил да се врати назад. Не помогнале ниту објаснувањата од Јашаров дека со истата патна испртава патувал многу пати до сега и дека немал проблеми, а освен тоа поседувал и потребна писмена гарнција за престој кај роднини во Шведска.

- Божем куче ме истераа. Јас имам одено 50 пати, и во Швајцарија и во Германија и во Шведска и никој не ме вратил до сега, еве го печатот.

Ми го зедоа и билетот и гаранцијата, се ми земаа. На гости одам 5-6 пати веќе, имам роднина, имам братучетка, и за жена требаше да отидам, рече Сеад Јашаров.

Јашаров вели дека со себе носел доволно пари, а и роднините во писмената гаранција тврделе дека можат да го примат на гости и да ги поднесат трошоците за неговиот престој кај нив. Сепак, тој не добил објаснување која е причината што бил вратен назад, па се сомнева дека можеби тоа што е Ром било пресудно за одлуката на полицискиот службеник.

- Поради национална основа, емиграција, мислат дека во азил ќе одиме, ете тоа е. Не, не сум барал и немам намера да барам, зошто? Зошто да барам, ако треба и до Стразбур ќе одиме, додава Јашаров.

Поради непријатната случка на аеродромот во Скопје што ја забележале сите патници Јашаров се чувствува навреден и понижен. Се обидел настанот да го пријави во полиција, но постојано добивал иозвестување дека службеникот кој треба да го разгледа неговиот случај е отсутен. Поради тоа изгубил скоро две недели и дури сега ќе бара правна заштита.

Настанот со 34-годишниот кочанец се случил во истиот период кога од аеродромот беше вратена актерката Емра Куртишова, за што медиумите веќе ја информираа јавноста.

Т. Ајтовски

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 71 гости и нема членови


web counterqr code