Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

stadion nikola mantov18.07.2014  Поранешните македонски репрезентативци, фудбалски асови кои настапувале за нашите и клубовите од странство се дел од хуманитарната акција за помош на Даниел Митков од Кочани.

Сите тие, заедно со некогашните фудбалери првотимци на ФК “Осогово“ се вклучуваат во собирањето парична помош за потребната операција на рбетниот столб на младиот кочанец.

На стадионот “Никола Мантов“ во Кочани ќе одиграат ревијален хуманитарен натпревар, а средствата што ќе се соберат ќе му ги донираат на Митков за операцијата што треба да се направи во болницата “Wu Medical Center“ во Пекинг, Народна Република Кина. Во акцијата своја поддршка дава и Фудбалската федерација на Македонија, а доаѓањето на поранешните репрезентативци е веќе потврдено.

- Скоро 90 отсто од звучните имиња во македонскиот фудбал, кои нешто значат дури и во поранешниот југословенски фудбал, се најавени дека ќе дојдат, од нив повеќето и ќе настапат на теренот, може еден-двајца да бидат физички присутни, но се најавени дека ќе дојдат. Можам да кажам дека дел од нив се и Саша Ќириќ, Артим Шаќири, Гоце Седлоски, Тони Мицевски, Ванчо Мицевски, тоа се се звучни имиња и нема да згреши оној што ќе дојде на стадионот, рече Виктор Ефтимов, поранешен фудбалер.

Хуманитарниот ревијален натпревар не е прв што ќе го одиграат некогашните репрезентативци, но во Кочани по подолго време на едно место ќе се соберат толку звучни имиња од македонскиот фудбал. Средбата ќе се одигра на стадионот “Никола Мантов“, а собраните средства ќе му бидат донирани на Даниел Митков.

- Средбата е закажана за 27 јули, тоа е недела, со почеток во 18,30 часот, терминот е прилагоден за да има што повеќе масовност, пред се многу е битно да се искаже хуманитарниот карактер, затоа што знаеме колку е битна помошта за момчето, што повеќе луѓе, со симболична цена од 50 денари, ќе бидат донирани на жиро сметка и сето тоа ќе биде уплатено кај него. На целата оваа акција ќе се надоврзе и одбележувањето на 90-годишнината од постоењето на ФК “Осогово“, додава Ефтимов.

Апелот за помош на Даниел Митков продолжува и понатаму со оглед дека треба да се соберат 25 илјади евра за операцијата во Пекинг. Неодамна негови пријатели и спортисти од Кочани организираа турнир во мал фудбал на кој се учествуваа над 20-тина екипи од општината и регионот.

Т. Ајтовски

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 64 гости и нема членови


web counterqr code