Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

vinica plostad21.07.2014  Локалната самоуправа на Виница ќе го дополнува плоштадот “Ангел Винички“ со нова урбана опрема. До почетокот на есента просторот треба да добие естетско разубавување и поголема функционалност од аспект на одмор на посетителите.

Според планските документи што јавно се достапни, предвидено е да се потрошат околу 6.500 евра од општинскиот буџет за поставување два летниковци на плоштадот. Се работи за објекти изработени од дрво со предложен изглед што треба да се вклопи во околниот амбиент.

Секој од објектите пооделно треба да обезбеди простор за седење за најмалку 15 луѓе, а користењето природни материјали е надополнето со покрив за кој, покрај дрво е предвидено да се употреби шиндра.

Двата летниковци ќе имаат украсна ограда и соодветнa заштита од влијанието на временските прилики.

Јавниот тендер за избор на изведувач на градежните работи веќе е завршен и доколку се помине според планираното, се очекува во рок од еден ипол месец двата летниковци да се бидат поставени на плоштадот.

Т. Ајтовски

 

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 59 гости и нема членови


web counterqr code