Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

SKOPJE 0123.07.2014  Зоран Ефремов од Кочани по втор пат годинава се закитува со прва награда од конкурсот за најдобра фотографија од Скопје.

Во конкуренција од 53 учесници и близу 1.000 пријавени фотографии, неговата панорамска глетка на дел од објектите на проектот “Скопје 2014“ ги освои симпатиите на членовите на жири комисијата која едногласно го прогласила за победник на конкурсот.

Но, тоа не било се, туку мотивите што Ефремов ги одбрал за да ги забележи со својот фотоапарат, не ги оставиле рамнодушни, па одлучиле да му доделат уште една, трета награда.

Наградите се парични при што за првата добива 50 илјади денари, а за фотографијата со мотив од Камениот мост, од реката Вардар и дел од градбите на “Скопје 2014“ ќе добие уште 30 илјади денари.

Сепак, тој вели дека парите не му биле главниот поттик за да ги изработи фотографиите и да се пријави на конкурсот, туку дека сакал да покаже дека во Македонија има луѓе кои своето хоби и љубов кон фотографијата можат да го претстават од поинаков агол.

Според пропозицитте на конкурсот секој учесник можел да испрати повеќе фотографии, а Ефремов учествувал со вкупно 20. Форографиите можеле да бидат и дневни и ноќни, но не постари од 5 години. По завршувањето на конкурсот и доделувањето на наградите, градот Скопје го задржува правото да ги користи наградените фотографии за свои потреби, но не за некомерцијални цели.

Т. Ајтовски

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 61 гости и нема членови


web counterqr code