Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Blokaza koli25.07.2014  Неполн месец по воведувањето на одредбата за плаќање надомест за паркирање во центарот на Кочани, започна примената на построги мерки против возачите кои ја избегнуваат обврската.

Работниците на КЈП “Водовод“, кое стопанисува со јавните паркинзи, започнаа со поставување т.н. блокатор на едно од тркалата на возилата со што се оневозможува неговото движење. За отстранување на блокаторот се плаќа сума од над 10 евра, што всушност е казна за непочитување на обврската за платен паркинг.

Како превентива да не дојде до оштетување на автoмобилот доколку возачот не го забележи блокаторот, на стаклото од левата предна врата се поставува соодветно известување.

- Се поставува налепница на која има известување дека има поставено блокатор. За демонтирање на блокаторот сопственикот на возилото треба да плати глоба од 700 денари. Со нејзиното плаќање блокаторот се демонтира и сопственикот може да го подигне возилото, рече Иван Симеонов од КЈП “Водовод“.

Симеонов рече дека во изминатиот период се случувало граѓани кои се несовесни или недисциплинирани да излезат од возилото и со далечинскиот управувач на клучот да ја заклучат вратата, без да платат за паркирање. Тоа обично се случувало со лицата кои најчесто одат во Трговскиот центар за рекреација и забава.

- Тој оди во Трговскиот центар и си пие кафе и вели не ви плаќам за користење платен паркинг простор, иако претходно има забележано дека на тоа место каде што го има паркирано возилото стои знак за платен градски паркинг. Цената на чинење од час е 10 денари, така што за возило што го вози тој од 10 илјади евра не претставува никаква тешкотија да плати 10 или 20 денари и пак да си ужива во пиењето кафе во Трговскиот центар, додава Симеонов.

Плаќањето за користење јавен паркинг простор е одредба што ја донесе Советот на Општината, па како обврска возачите се должни да ја почитуваат, велат од “Водовод“.

Засега паркирањето се наплатува во потесното градско подрачје, односно на улицата “Маршал Тито“ на потегот од Поштата до водостопанство “Брегалница, потоа на дел од улицата “Димитар Влахов“, како и на јавните паркинг простори кај Трговскиот центар.

Пред донесувањето на актуелната одлука во Локалната самоуправа се размислуваше опфатотот на улиците да биде поширок, односно тоа да се направи по истекот на тримесечниот пробен период.

T. Ајтовски

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 61 гости и нема членови


web counterqr code