Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

ponikva sky29.07.2014  Се продоа двете градежни парцели во месноста Прокарка за изградба на објекти за индивидуално домување со компатибилна намена.

Се работи за плацеви со поголема површина од вообичаената што се нудеше до сега, односно едниот зафаќа 808, а другиот 813 метри квадратни. Атрактивноста на локацијата привлече заинтересирнаи купувачи, поради што парцелите лесно се продадоа.

Освен овие две, се продаде и една парцела за објект за времено колективно сместување на Пониква.

Продажбата доаѓа по неколку објави на кои се нудеа плацеви за изградба на хотели во планинскиот рекреативен центар, а за кои до сега воопшто немаше интерес. На аукцијата во петокот се лицитираше за едно градежно место со површина од 1.932 метри квадратни и за него се јави купувач.

Почетната цена по која се нудеа парцелите за изградба на куќи во Прокарка беше 583 денари од квадрат при што имаше само еден чекор во наддавањето, односно беа понудени минималните 60 денари, па новите сопственици ги купија парцелите по нешто повеќе од 10 евра за квадрат.

Двете парцели за хотели на Пониква пак, се нудеа по само 10 денари за метар квадратен, а за едната продадена се постигна цена од 71 денар за квадрат.

На аукцијата се нудеа и шест градежни плацеви во месноста Драчевик за изградба на објекти за мало стопанство, но и покрај искажаниот интерес од еден купувач, не се продаде ниту една парцела.

Од Локалната самоуправа последната аукција на државно градежно земјиште ја оценуваат како успешна со оглед на тоа што во првата етапа пред десетина дена беа продадени и 5 плацеви за викенд куќи на Пониква, како и 7 парцели за изградба на објекти за индивидуално домување на улицата “Ѓорче Петров“ во населбата Драчевик , во Трајаново трло и на улиците “Бел камен“ и “Цветан Димов“.

Т. Ајтовски

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 64 гости и нема членови


web counterqr code