Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Sv.Petka07.08.2014  Верниците се подготвуваат за прославата на Св. Петка. Култот кон светицата е многу развиен во овие краиштa. Гости очекуваат сите манастири во околината чиј патрон празник е на 8-ми август.

Еден од најмаркантите и најтешко пристапните манастири е оној лоциран над селото Видовиште. До него се стигнува по пробиен но исклупитлено лош пат. Празнувањето на Св. Петка овде е децениска традиција.

-Ме влече овде затоа што потекнувам од Видовиште. Сум помагал многу во градењето на комлексот. Неодамна беше изграден конак, а работите продолжуваат и понатаму, рече верник кој го затекнавме кај манастирот.

На прославата на Света Петка кај манастирот во Видовиште пред 8 години на семејна фотографија се појавила мистериозна жена во црно, за која многумина веруваат дека е света Петка. Оттогаш на местото масовно доаѓаат верници да се помолат. Живописна природа, дрвја со крупни плодови, чаеви, чешма со чиста и студена планиска водае описот на ова свето место.

Уште еден манастир кој го носи името на Св.Петка е лоциран кај Соколарци. Манастирот е од понов датум. Не доаѓа свештеник, но доаѓаат голем број луѓе. Таму се вршеле последните подготовки. Се средуваше трпезаријата, а на широката полјана се поставуваа тезгите каде се нуди од храна до разни дреболии.

Овој манастир има поинаква историја. Мирјана Димитрова од селото Соколарци , по речиси една година борба со тешка болест откако легнала неподвижна успеала да се излекува откако и се јавиле гласови насон за кои таа смета дека се на светци и и рекле да изгради црква. Мирјана вели оти тогаш и се случиле многу чудни нешта.На сон и се јавила и света Петка, која од неа побарала да изгради црква покрај изворчето и да ги лекува луѓето кои имаат некаква мака.

Г.Лалов

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 34 гости и нема членови


web counterqr code