Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Goce Orizari11.08.2014  35-годишниот татко Гоце Лазаров од Оризари по три години повторно може да ги види своите деца. Тој успеа да се избори за своето родителско право, и малолетните син и ќерка дојдоа во неговиот дом.

Според него, поранешната сопруга и институциите на системот го одделиле од најмилите, по што започнала неговата битка да докаже дека му е нанесена неправда. Иако уште во 2011 година од Центарот за социјални работи од Делчево добил писмено известување во кое стои дека после разводот од сопругата децата му се доделени нему, тие му биле одземени, а тој бил спречен да ги видува.

По објавувањето на неговото барање на нашата телевизија пред околу еден месец, институциите ја преиспитале претходната одлука и му дозволиле да има контакт со децата.

- Преку медиумите кои кажуваа и објавуваа, ми помогнаа луѓе за да дојдам во контакт со децата, за после три години да ми кажат кој ги крие и каде се наоѓаат. Денеска тие дојдоа кај мене дома. Можам во месецот да ги гледам по еднаш децата, но ќе ја терам постапката за повторно да си ги вратам како што беа доделени на мене, дека јас го имам родителското право, а мајката го изгуби, рече Гоце Лазаров.

Лазаров веќе ангажирал адвокат кој покренал судска постапка со цел децата да му бидат вратени, односно да се дознае каде биле и кој му ги одзел.

- Тужбите се веќе поднесени и се чека судот да одлучи со сите документи што ги имам поднесено, за да се докаже на крајот вистината, додава Лазаров.

Неправдата што му била нанесена со одземањето на децата го натерала самиот да се обиде да ги пронајде. Барајќи ги кај сестрата на неговата поранешна сопруга, во момент на афект Лазаров пукал и ја ранил жената, по што бил осуден на 6 годишен затвор.

Најголем дел од казната веќе одлежал и наскоро повторно ќе може да биде со своите деца. Вели дека нема да дозволи неправедно да му бидат одземени и да доживуваат нови трауми.

Т. Ајтовски

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 108 гости и нема членови


web counterqr code