Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Fiskalni Kasi13.08.2014  Сите правни субјекти кои се вклучени во прометот на стока и услуги ќе мораат досегашните фискални каси да ги заменат со нови. На тоа ги обврзуваат измените во законот за фискализација што започнаа да важат од 4 август.

Новите фискални уреди ќе имаат техничка можност за директно поврзување со компјутерскиот систем на УЈП, со што тековно ќе се следи прометот и наплатата на данокот на додадена вредност.

Новините што ги носат измените беа образложени со потребата да се отстранат девијантните појави во плаќањето на даночните давачки и намалувањето на т.н. сива економија. Добавувачите на фискални апарати и нивните деловни претставници подготвено ги дочекаа измените во Законот и веќе ги примиле првите нарачки за новите уреди.

- Со новата фискализација сите фискални апарати ќе се заменат со нови во кои ќе има веќе вградено ГПС криптогарфски запис и поделба на македонски производи, односно посебна група во која ќе се искажуваат македонските производи. Постоечките каси ќе излезат од фискализацијата и ќе се заменат со новите уреди, старо за ново нема да се прави, а префискализација може да се направи само на новите принтери ПФ500, кои ќе бидат ПФ550, но тоа ќе биде за првата група во која влегуваат бензинските, аптеките, маркетите, односно фирмите што имаат поголем профит, рече Ратка Данилов од “Техномедиа“ - Кочани.

Во првата група каде ќе се направат промените на фискалните уреди влегуваат даночните обврзници кои лани имале промет со 10 милиони денари, како и бензинските пумпи и угостителските објекти кои со системот на УЈП ќе мораат да се поврзат најдоцна до 31 октомври годинава.

Трошоците за набавка на новите фискални апарати ќе мораат да ги платат самите правни субјекти, но според одредбите тоа нема да биде целосно нивен трошок.

- Коминтентите го вршат плаќањето, додека државата ги рефундира парите, значи уплатата ќе правата лицата, при што подоцна со посебен формулар ќе им се рефундираат парите, додава Данилов.

Со измените во Законот за фискализација за сега во Кочани се запознати малку фирми или пак тие чекаат подоцна да ја извршат замената на фискалните уреди, поради што многу малку пројавиле интерес да купат нова фискална каса.

Целиот систем треба да се заокружи до јануари идната година, а од УЈП очекуваат дека со него за околу 25 отсто ќе се намали појавата да се избегнува плаќањето даноци.

Т. Ајтовски

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 28 гости и нема членови


web counterqr code