Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Gradec Ulici15.08.2014  На петтиот ден од прекинот на главната водоводна цевка во селото Градец, Виничко, жителите конечно добија вода за пиење. Дефектот е отстранет и водоснабдувањето за сега е нормализирано.

Сепак, селаните се сомневаат дека ситуацијата може да им се повтори, со оглед што тешките триесеттонски камиони што носат огревно дрво од планината и понатаму поминуваат преку доводната линија.

Како реакција по објавената информација на Канал 8 за недостигот од вода, од надлежните во Oпштината била испратена и една цистерна за да се ублажи состојбата. Сепак, жителите на Градец велат дека проблемите со водоснабдувањето не се единствената мака што ја имаат.

Неизграденоста на улиците во селото исто така е приоритет за кој зборуваат со револт, затоа што повеќе од две децении немало никаква интервенција во сообраќајната инфраструктура.

- Овие општинарите немаат слух за тука, не лажат веќе 20 години, асфалт ќе ни ставаат, не знам што, нема. Само за гласање ќе дојдат, ќе ги соберат гласовите и бегаат, ништо...  Асфалтот, да речеме, веќе 20 години го прават...  Тоа е катастрофа, камења, никој нема да дојде да види каде се возат тие коли, тоа е чудо, рекоа жители на Градец.

Освен главната улица во населбата која е асфалтирана пред повеќе децении, споредните приоди кон убавите куќи се со камења и дупки. Маките што ги имаат жителите со лошите улици се подеднакво актуелни и во летниот и во зимниот период. Бидејќи немаат поддршка од Локалната самоуправа ги решаваат кој како знае и умее.

- Потребни се чизми до колена зимно време за да слезеш овде до асфалтот, а летно време пак, мораш опинци да носиш за да слезеш до овде, па да си облечеш чевли за во Виница....  Па, ние ја правиме, две недели нон-стоп ја поправаме, донесуваме песок, ќерамиди, ставаме по патот, инаку не може да се помине... Овака е нон-стоп, никогаш не е поправано, Тито ако ставил некогаш малку асфалт таму и толку е, крај, завршено е. Тоа е чудо, нема што, рекоа жители на Градец.

Во Градец се асфалтирани само неколку километри од улиците иако е едно од поголемите населени места во општина Виница. Според официјалните податоци тоа има над 1000 жители, а проценките се дека над една третина од живеат и работат во странство, најмногу во Италија, Словенија и Швајцарија, па изградиле современи куќи и возат скапи автомобили.

Т. Ајтовски

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 107 гости и нема членови


web counterqr code