Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

prvacinja kocani01.09.2014  Со стартот на новата учебната година нови 325 ученици во кочанските пет основни училишта седнаа во училишните клупи. Повозрасните ученици за нив приредија приредба и им посакаа добредојде.

На првиот училиштен ден првачињата ги поздрави градоначалникот Димитровски како и директорите на училиштата.

- Ние имаме денеска еден симболичен чекор на прагот на училиштето за преку 320 нови ученици. Со денешното формално пречекорување на прагот влегуваат во еден сосема поинаков живот, рече Ратко Димитровски, градоначалник на Општина Кочани.

- Ве поздравувам од името на сите вработени и ви посакувам топло добредојде во нашето училиште и многу успех што ќе ве следи сите овие години кои се пред вас, истакна Весна Зашева, директор на ОУ „Св. Кирил и Методиј“.

- Ќе ја искористам приликата од сите вработени во ОУ „Малина Попиванова“ на првачињата на им посакам добредојде во воспитно – образовниот процес. Денеска преку мала свеченост го одбележавме уписот на првачињата кај нас се 70. Наставниците кои што ги прифаќаат учениците деновиве вложија голем напор сите да се чувствуваат безбедно и сигурно во двете специјално адаптирани училници за првачињата, рече Ивица Цимбаљевиќ, директор на ОУ „Малина Попиванова“.

Инаку, учебната година стартуваше и за 3.002 ученици во петте основни и 1.720 ученици во средните училишта. Годинава во кочанските средни и основни училишта ќе учат околу 4.700 ученици.

Првачињата видно возбудени на првиот училиштен ден дојдоа со своите родители. Секоја од наставничките ги прифати новите ученици кои допрва запливуваат во водите на образованието.

Т. Велкова

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 46 гости и нема членови


web counterqr code