Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

socijalna storija02.09.2014  52-годишната Јаготка Стоименова од Зрновци долги години живее во својата куќарка со секојдневен страв да не се и сруши над глава. Во лето е потешко, но без електрична енергија живее и на температури под нулата.

Таванот на куќата веќе е срушен, а собите се со земја. Стоименова е со нарушено здравје. Правена е операција од карцином, мора да оди на контроли, но нема пари за пат до Скопје на клиниката за онкологија.

Освен без струја живее и без вода. Бања нема, а ги нема ниту основните егзистенцијални услови за нормален живот. Чека и моли од институциите како и соседите да и помогнат и да се смилуваат над неа.

- Во собите немам ништо. Со земја се и немам ни инвентар, ништо немам. Оперирана сум од карцином на матката и немам пари за да идам на контрола во Скопје. Немам што да јадам. Ако ми дадат роднините кои живеат веднаш до мене ќе јадам, ако не нема да јадам тој ден. Живеам сама, фамилија немам. Кога ми падна кровот ми помогна градоначалникот Станков и ми го направија кровот на куќата, рече Јаготка Стоименова од Зрновци.

Поради ниските примања само социјална помош од 1150 денари, Јаготка вели дека не може да ги плаќа сметките за струја и вода.

-Немам струја, немам вода. Исклучена сум од 2007 ма година, додаде Стоименова.

Очекува хуманите граѓани да и помогнат, а апелира и до Црвен Крст на Кочани ако може да донира помош во храна и облека, постелнина, ќебиња и се она што може да и биде од корист.

Т. Велкова

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 82 гости и нема членови


web counterqr code