Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

bodi bilding10.09.2014  20-годишната Викторија Хубер Здравкова од село Мородвис, која времено живее во Берн, Швајцарија на 15 години стана светски првак во карате на натпреварот во Рим во 2009 година.

По малата повреда што ја имала на ногата и по извесна пауза таа одлучува да ја продолжи кариерата, но овој пат да ги истакне своите квалитети и преубавото тело, во спортот за кој таа оддамна сонувала - натурал боди билдинг. Се пријавила за учество на натпревар во Бостон, САД и за само две години  во силна конкуренција во селекција од 20 девојки ја добива титулата Светски шампион во натурал боди билдинг.

Годинава Здравкова повторно ќе учествува на натпреварот што на 15 ноември ќе се одржи во Бостон и ќе ја брани титулата светски шампион.

Сега интензивно се подготвува за тој важен натпревар и е на строг режим на исхрана, рече нејзиниот татко Виктор Здравков, кој додаде дека она што е квалитетно во Македонија не знаеме да го цениме, но затоа пак доста е почитувано во странство, па тоа е една од многуте причини зошто младите бегаат од Македонија.

Инаку, Викторија Здравкова е родена во село Мородвис, нејзиниот татко е од Мородвис, а мајка и од Швајцарија. Студент е на втора година на Економскиот факултет во Берн, Швајцарија. Вели најголема желба и е да се врати во Мородвис, но обврските со нејзината работа и постигнување на целта бранење на титулата светски шампион не и го дозволуваат тоа.

Швајцарските и американските весници често пишуваат за неа, па на насловните страници го носи епитетот „девојката со најубаво тело во светот“.

Т. Велкова

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 22 гости и нема членови


web counterqr code