Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

ucenici gimnazija blur12.09.2014  Поминаа 12 дена од почетокот на учебната година, а 28-те ученици од Кочани кои конкурираа за упис во СОУ „Љупчо Сантов“ и поради малиот број поени беа одбиени, се уште не одат на училиште и не се вклучени во воспитно-образовниот процес.

Учениците се револтирани од одбивањето да бидат запишани, а нивните родители уште повеќе, кои до почетокот на годината се надеваа дека нивните деца ќе тргнат на училиште во Гимназијата.

Директорот Лазар Димитријев објасни дека училиштето постапува согласно добиеното укажување од Министерството за образование и наука во кои стои дека согласно утврдените слободни места за упис на ученици во кочанските средни училишта Министерството не дава согласност за намалување на поените за упис на ученици.

Тоа значи дека согласно конкурсот сите ученици кои имаат под 50 поени нема да бидат примени во училиштето.

Училиштата да бараат согласност од Министерството за образование за намалување на поените за упис е новина која се воведе од оваа година. До лани интерно самото училиште на наставнички совет одлучуваше со колку поени ученикот ќе биде примен и така беше полесно оти сите ученици кои конкурирале беа примени. Од годинава критериумите се построги.

Ученици за кои учебната година се уште не започнала во Кочани се 28, а има и во другите градови во државата во кои бројката е поголема.

Учениците деновиве си ги подигнаа документите од Гимназијата и следно што треба да сторат е да бараат упис во друго училиште. Како и да е револтот на родителите кон одлуката на Министерството и понатаму постои бидејќи како што велат апсурд е таму каде што конкурирале нивните деца да има место за упис, а да не бидат примени.

Т. Велкова

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 63 гости и нема членови


web counterqr code