Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

kliker.jpg15.09.2014  Преку креативни работилници, програма 5 плус, преку програми за развој на вештини и способности во едукативниот центар „Кликер“ децата се учат на стекнување на најслободната форма на самоизразување, концентрација, изучување на англиски јазик.

Преку Абакус концептот на децата им се овозможува тренинг на мозокот, развивање на својата имагинација. Со техники детето учи постојано да размислува,  да презема одговорности за секојдневните случувања.

Преку креативните игри и работилници ја подигаат и развиваат творечката моќ, го збогатуваат детскиот вокабулар, ја подобруваат моториката, моќта за самоизразување, организација. Сега „Кликер“ воведува нови содржини.

- Бидејќи ланската година почнавме со дневниот престој и познатата „Бреин-о-бреин“ програма и курс по македонски јазик, од оваа година бидејќи во училиштата почнаа со „Кембрич“ програмата и ние вметнавме курс што ќе ја следи наставната програма во училиштата и курс по македонски и англиски јазик. За време на викендите ќе дојде до израз креативноста на децата преку вметнување на ликовната уметност, рече Благица Пендевска, Едукативен центар„ Кликер“ .

За развивање на ликовната уметност со децата работи стручно лице професор Надица Стоилкова, а со останатите професори по одделенска настава. „Кликер“ нуди и целодневна одделенска програма за деца од 6 до 11 години.

Мотото и целта на овој едукативен центар е дека генијалноста лежи во секое дете, само треба да се разбуди. Одговорните во „Кликер“ најавија и вметнување нови содржини во иднина.

Т. Велкова

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 66 гости и нема членови


web counterqr code