Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

zetvarska ubavica.jpg20.09.2014  Шеснаесетгодишната Јулија Крстева е избрана за жетварска убавица на Кочани за 2014 година. Таа ги освои симпатиите на публиката, но и на жирито кое одлучуваше на традиционалниот Избор на жетварска убавица што се организира во рамки на културната манифестација “Денови на кочанскиот ориз“.

Годинава за титулата се натпреваруваа 14 девојки, жетварската круна на овогодишната победничка и ја врачи минатогодишната жетварска убавица. Крстева е средношколка која најмногу ги сака странските јазици и фолклорните традиции.

- Сметам дека секој човек е побогат кога знае повеќе јазици и исто така сметам дека патувањето претставува добар начин за запознавање нови култури и нови традиции.

Секако јас обожувам да ја претставувам нашата култура и традиција преку традиционалните ора и танци што подолго време ги играм, рече Јулија Крстева, жетварска убавица 2014.

Жетварската убавица заедно со своите две придружнички Симона Ѓоргиева и Виолета Димитрова, добија награди од Општина Кочани, што им ги врачи градоначалникот Ратко Димитровски.

Во културно-забавниот дел на изборот учествуваше народниот оркестар и женска пејачка група од ДМУЦ “Сергеј Михајлов“ од Штип и етно-составот Макамистанбул од Турција.

Манифестацијата “Денови на кочанскиот ориз“ со низа културни содржини продолжува до 5 октомври кога со традиционално зажнејување со срп во селото Мојанци што ќе го изведе жетварската убавица ќе биде означен официјалниот почеток на овогодишната жетва на оризот.

Т. Ајтовски

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 69 гости и нема членови


web counterqr code