Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

soobrakajna policija08.10.2014  Кампања за поголема безбедност во сообраќајот спроведува Полициската станица - Кочани. Големиот број сообраќајни незгоди, често и со тешко повредени лица и жртви, ја поттикна полицијата за почести кампањи и акции за зголемување на безбедноста.

На ниво на Кочани полицијата деновиве спроведува акција за контрола на носење безбедносен појас. Засега е превентивна, но по завршувањето на акцијата ќе се преземаат и репресивни мерки.

Полицијата ги сопираше сите возила и вршеше проверка на возачите и другите патници дали ставаат безбедносен појас. Резултатите покажуваат дека половина од возачите не го користат. Иста е состојбата и со лицата кои седат до возачите, а патниците на задните седишта воопшто не носат безбедносни појаси.

Полициските службеници засега само ги опоменуваа сите што не користеа појаси и делеше флаери. Деновиве во Кочани се поделени 800 флаери. Акцијата е дел од кампањата „Почитувај ги правилата, почитувај го животот“ што се спроведува на ниво на држава.

Инаку, по завршување на едукацијата за оние кои нема да ги почитуваат правилата ќе следуваат казни. Засега за некористење безбедносен појас казната изнесува 20 евра и за возачот и за останатите патници. Полициските службеници нема да имаат милост кон неодговорните, рекоа од кочанската полиција, оти загубата на човечкиот живот претставува загуба не само за семејството, туку и за општеството и државата.

Дополнителни причини за сообраќајни незгоди се и зачестеното користење на мобилните телефони во текот на возењето , ограничувањето на брзината, како и заморот на возачите. Податоците покажуваат дека на патиштата во државата секој втор ден згаснува по еден живот.

Во текот на минатата година во сообраќајни несреќи животот го загубиле 198 лица, додека низ светот секоја година животот го губат по 1 милион и 300 илјади лица.

Т. Велкова

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 55 гости и нема членови


web counterqr code